Zákonníka práce. Na schválenie v Národnej rade ju pripravilo ministerstvo práce. V uliciach Košíc sme sa pýtali:
- Kto má živnosť, môže popri jednom zamestnaní mať legálne aj ďalšie. Platy tu nie sú také veľké, aby sa dalo vyžiť z jedného. Záleží na tom, keď sa im to oplatí. Poznám však aj firmy, ktoré živnostníkom zakazujú pracovať pre iných.
Jana, vychovávateľka
- Nesúhlasím s takýmto obmedzovaním vládou. Nech si každý zarába, ako vie, hlavne aby to bolo zákonné a nepodvádzalo sa pri tom... Ide predsa o možnosť zárobku.
Ondrej, samostatne zárobkovo činná osoba
- Nepáči sa mi to. Nech každý robí, koľko vládze, aj pre viacerých. Dôležité je, aby si zarobil...
František Šolc, vodoinštalatér
- Neviem to posúdiť, ale niekedy si viac zaslúžia svoj zárobok živnostníci, lebo musia urobiť svoju prácu. Vo firmách sú často riadne zamestnaní ľudia, ktorí neodvedú robotu a berú peniaze.
robotník v U. S. Steel
- V žiadnom prípade s tým nesúhlasím. Podnikateľom, zabezpečujúcim niektoré činnosti firmy cez živnosti, odpadá väčšia časť fixných nákladov.
Maroš, konateľ spoločnosti
- Pre zamestnanca v tom nevidím markantný rozdiel. Podnikateľom však pri žinostníkoch odpadajú pri poklese výroby problémy s prepúšťaním. Na druhej strane na niektoré služby je zbytočné zamestnávať ľudí.
Ján Piatka, dôchodca
- Skúsila som pracovať ako živnostníčka i v riadnom pracovnom pomere. Obidva spôsoby majú výhody aj nevýhody. Pracovná zmluva predstavuje určité výhody a istoty, živnosť je o väčšej voľnosti a možnosti kedykoľvek odísť inde.
Daniela Hošalová, manažérka hotela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári