nejakej liečivej bylinky, a tak sa všetky volajú kvetnato. Až na jednu výnimku. Hlavná zostala pomenovaná podľa historického názvu obce Šebastovce.
V tejto odľahlej lokalite mesta možno listovať v herbári rastlín, ktoré majú blahodarné účinky na zdravie ľudí. Osem z deviatich ulíc majú mená, ktoré prežijú každú éru, ich obyvateľom nehrozí, že si budú musieť meniť všetky doklady.
Prvou z liečivých ulíc je Bazalková, podľa bylinky kráľov. Bazalku poznáme ako chutné korenie. Harmančeková ulica má meno podľa najstaršieho a najobľúbenejšieho rumančeka, ktorý sa využíval pri liečbe takmer všetkých chorôb. Na Podbeľovej ulici by sa malo dobre dýchať. Táto bylinka sa využíva pri chorobách dýchacích ciest. Papradia ulica zrejme vyrástla na miestach, kde sa tejto rastline darilo. Prasličke sa v záhradách pestovatelia veľmi netešia. Nezistili sme však, či s ňou majú problémy obyvatelia Prasličkovej ulice (na snímke), ale má liečivé účinky na močové ústrojenstvo, tuberkulózu, vápnenie tepien, liečbu hemoroidov, ženských a kožných ochorení. V ľudovom liečiteľstve má všestranné využitie aj repík. Možno na Repíkovej ulici rástla práve táto bylina, ktorá pôsobí protizápalovo, prospieva napríklad žlčníku, pečeni či hojeniu rán. Rozmarín rozvoniava na Rozmarínovej ulici a využíva sa nielen v lekárstve, ale aj vo voňavkárstve a aromaterapii, dobre po ňom trávi a upokojujúco pôsobí na nervy. Ďatelina nie je len krmovina, ale pomáha pri hnačkách, bronchitíde či cukrovke. Ďatelinová ulica sa pravdepodobne nachádza na ďatelinisku.
Šebastovce sú teda liečiteľské. V Šaci sa darí nevädzi, ktorá má močopudné a žlčopudné účinky a prospieva pri zápalových a hnisavých očných chorobách. Pomenovali po nej Nevädzovú ulicu.
Zajtra si urobíme exkurziu po vtáčích a zvieracích uliciach.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári