Keď firma nemá zdravotne postinutých, čaká ju pokuta
Do konca marca má každý, kto zamestnáva najmenej 20 osôb, preukázať, že istú časť - 3,2 percenta - jeho personálu predstavujú invalidní občania.
Aj takto, na úkor zamestnávateľov, sa štát snaží pomôcť zdravotne postihnutým. Tým, ktorí nezamestnávajú náležitý počet invalidných občanov, však umožňuje, aby sa vykúpili. Za každého chýbajúceho zamestnanca si ročne účtuje 3-násobok minimálnej mesačnej mzdy, čo dnes predstavuje 22 800 korún.
Pokuta alebo "odvod", ako to zákon nazýva, sa stále oplatí mnohým. Za rok 2005 štát takto inkasoval takmer 365 miliónov korún, a to je o 90 miliónov viac ako v roku 2004.
Vyhovieť zákonu zamestnávateľ môže aj tak, že si u invalidných zamestnancov inej organizácie objedná tovar či službu v náležitom rozsahu.
Alena Krištofíková, riaditeľka prešovského úradu práce, vyratúva, že za rok 2005 odvod urobilo 131 zamestnávateľov v pôsobnosti úradu, a to v celkovej výške 6,5 milióna korún. Potrebný počet invalidných občanov zamestnávalo 147 subjektov, objednávku zadalo 152 zamestnávateľov.
Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života tvrdí, že zamestnávatelia stále radšej zaplatia odvod, ako by ťažko zdravotne postihnutému človeku vytvorili pracovné miesto a zamestnali ho.
"Príčinou je značná byrokracia okolo toho, ale aj nevytvorené pracovné podmienky a stále pretrvávajúce predsudky," mieni.
Napríklad na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave zamestnali troch ťažko telesne postihnutých vysokoškolákov.
Mestská polícia v Trnave zasa otvorila chránenú dielňu, v ktorej hendikepovaní občania budú prostredníctvom bezpečnostných kamier monitorovať poriadok v meste. Ich základná mesačná mzda bude predstavovať 7600 korún plus príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky.
Gričová hovorí, že za minimálnu mzdu, ktorú by zamestnávatelia mohli ponúknuť, sa ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím neoplatí pracovať. Mohli by prísť o takzvané kompenzačné príspevky, ktoré dostávajú z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, alebo ich časť a jednak by ich mzda nemusela tieto príspevky prevýšiť.
"Nie je preto ani motivujúce, aby sa ťažko zdravotne postihnutý zamestnal. Vynaložená námaha a odňatie kompenzácií (mu) nestoja za to, aby pracoval a denne niekde zložito dochádzal za minimálnu mzdu!" povedala Gričová.
Pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím štát podporuje aj finančne, a to príspevkami na ich zamestnávanie a "samozamestnávanie".
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári