kartónoch. Zabudnutá zbierka roky stála v depozite v Trebišove, kým riaditeľa múzea nenapadlo zistiť, či sa niekto na Slovensku vôbec zaoberá systematickým zbieraním takýchto exponátov. Odpoveď z ministerstva kultúry znela "nie".
Predstaviteľom Slovenského zväzu filumenistiky (zberatelia dekoratívnych častí zápaliek - pozn. red.) sa neveľmi pozdával excentricky položený Trebišov na ďalekom východe, ale nakoniec privolili. A tak trebišovskému Vlastivednému múzeu od roku 1994 pribudol aj názov Múzeum filumenistiky. Za necelých 14 rokov na svojej pôde sústredilo viac ako 131-tisíc kusov zápalkových škatuliek, nálepiek a prírezov z celého sveta!
Riaditeľ múzea Juraj Žadanský vysvetľuje, že na lepšie pochopenie je potrebné pozrieť do histórie výroby: "Nálepky, ktoré sa lepili na škatuľku, sa používali len do roku 1970, potom už aj slovenská Smrečina prešla na tzv. prírezy. Je to celý obal zápalkovej škatuľky v jednom kuse aj s dekoráciou na obale."
S úsmevom spomína, ako do chudobnej zbierky začali pribúdať stovky a tisíce vzácnych kúskov. Prvým väčším zberateľom, ktorý sa vzdal zbierky, bol pán Mikloško zo Žiliny. Už vtedy v nej mal 30-tisíc kusov z celého sveta: "Za zbierku chcel protihodnotu, na čo sme zohnali sponzora, ktorý za ňu zaplatil 20-tisíc korún." Časom pribúdali zbierky zberateľov, ktorí zomreli a nikto nechcel v ich práci pokračovať: "Sami príbuzní nás oslovili, či nechceme zbierku a darovali nám ju. Tak pribudlo ďalších 20-tisíc kusov."
Do rozrastajúcej sa zbierky postupne darovali exponáty pán Záhradník z Bratislavy a profesor Lešník z Košíc. Práve tá jeho bola mimoriadne vzácna: "Bola systematicky usporiadaná, viedol si katalóg prírastkov, mal to podľa tém, častí sveta a pod. To nás inšpirovalo urobiť prvú výstavu. Bolo to v roku 1994 pod názvom Svet vo filumenistike."
V toku času sa múzeum stalo usporiadateľom mnohých výstav, kde predstavilo určitú časť unikátnej zbierky. V roku 2001 sa tu konala celonárodná výstava Slovfila, spojená s burzou pre zberateľov. Trebišovčania ju začali propagovať aj v okolitých krajinách. Jej časti putovali do Békešskej Čaby v Maďarsku a poľského Jasla.
Riaditeľ hovorí, že najmä v Maďarsku sú vášniví filumenisti, ktorí chceli exponáty hneď meniť: "Na filumenistické výstavy tam chodí viac ľudí ako na národopisné či umenie." A vtedy sa múzeu otvorili ďalšie možnosti, lebo niektoré exponáty malo duplicitne: "Vytvorili sme tzv. Zlatý fond, na ktorý sa nesmie siahnuť a slúži aj na výskumy. Ten zvyšok sa dá použiť na výstavy."
Kombinácií je obrovské množstvo. Výstavy sa dajú usporiadať podľa svetadielov, tém, ktoré sa na škatuľkách vyskytujú, krajín, častí živočíšnej a rastlinnej ríše, historické atď. Pred pár dňami v múzeu skončila výstava Trienále V4, kde sa dostali len exponáty z krajín Visegrádskej štvorky (SR, ČR, Maďarsko a Poľsko)...A budú ďalšie.
Súbežne múzeum nezaháľa ani pri rozširovaní zbierky. Vlani do nej pribudlo 1 700 kusov od Viliama Šulca z Košíc, 3-tisíc kusov od Jozefa Lorinca, časťou otcovej zbierky prispel v roku 2005 moderátor STV Peter Navrátil. "Dnes by v nej malo byť okolo 131-tisíc kusov, ale nie sú zaznačené všetky prírastky," prezrádza riaditeľ. Podľa jeho názoru zbieranie zápalkových škatuliek nie je len o samotnom zbieraní, ale predstavuje aj archiváciu časti histórie, s ktorou je používanie zápaliek spojené: "Postupne ich vytesňujú zapaľovače, bude sa ich vyrábať čoraz menej a aj tým je naša zbierka unikátna."
To, ako jednoduchá zápalková škatuľka môže prezentovať určitú etapu života spoločnosti dokazujú prírezy zo Slovenska. Nájdete tam tému bezpečnosti pri práci, slovenských múzeí, vzácnych rastlín, parkov, typické socialistické témy. Ale je to časť našej histórie, zdokumentovaná na maličkom kúsku predmetu, používaného každý deň.
Jediný slovenský výrobca zápaliek, banskobystrická Smrečina, je už minulosťou. Fabrika asi pred 3 rokmi navždy zanikla. Prežila dve svetové vojny, ale nie transformáciu slovenskej spoločnosti po nežnej revolúcii. Práve tento rok si pripomína "nedožitých" 100 rokov existencie. Jedinou pamiatkou na ňu bude aj pre našich potomkov zbierka škatuliek, ktorá sa rýchlo rozrastá. Nové exponáty zo Smrečiny do nej už, žiaľ, nepribudnú.
Lýdia VEREŠČAKOVÁ
Autor: www.stopar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári