veliteľa bol zvolený Ondrej Handlovič, ktorého v roku 1926 vystriedal Ján Baluch a o rok neskôr František Štuler. Práve jeho pričinením pribudla vojkovským hasičom prvá striekačka. Bola to jednoduchá striekačka na ručný pohon. Touto krásavicou, ktorá na budúci rok oslávi svoje 80-te narodeniny, sa môžu hasiči pochváliť aj dnes. Zaujímavosťou je, že táto úctyhodná starenka je ešte aj dnes plne funkčná a kraľuje vojkovskej hasičskej stanici.
"Začiatku nášho zboru neboli ľahké. Ako sa v kronike píše, hasiči nemali výstroj ani výzbroj, iba zápal a chuť do práce. K striekačke neskôr pribudli prilby, sekery i uniformy a v roku 1952 aj nová motorová striekačka," priblížil niekoľko momentov z histórie podpredseda DHZ Ján Kandrik. Dnes k požiarom vyrážajú hasiči na autách s viacerými konskými silami. Ručnú striekačku tiež ťahali kone, no boli len dva. Preto aj cesta na miesto trvala o čosi dlhšie. Podľa slov J. Kandrika, však vojkovská striekačka slúžila vo viacerých obciach na okolí. Jednoducho všade tam, kde jej služby potrebovali. Dokonca hasila požiar aj v niekoľko kilometrov vzdialených Vítkovciach. "Najprv sa na striekačku napojila hadica z vodného zdroje. Bolo potrebné nádrž zavodniť. 4 chlapi, vždy dvaja a dvaja po oboch stranách ručne pumpovali vodu do nádrže. Kone sa vypriahli, napojili sa hadice na striekanie a požiarny útok mohol odštartovať. Jeden hasič, ktorý sa staral o kone a bol aj kočišom zatrúbil na útok a ten sprevádzali dobové povely. Jeden takýto útok mal 7 hasičov," priblížil čosi z niekdajšej hasičskej kuchyne J. Kandrik.
Hasičská starenka pred rokmi prešla rekonštrukciou a dnes sa môže popýšiť novým lakom. Podľa slov veliteľa DHZ Martina Legáta striekačku niekoľkokrát počas roka vytiahnú zo zbrojnice a pýšia sa ňou pred zvedavcami. Dokonca ju obdivovali aj Američania, ktorí pred rokmi prišli navštíviť príbuzných do Vojkoviec.
(šim)
Autor: Kino Centrum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári