mestskou časťou dohodu. Vlani, kým ešte dohoda platila, denne upratovalo sídlisko 250 aktivačných pracovníkov platených z úradu práce. Od januára Lunik IX o všetkých prišiel.
Prečo presne však zrušil úrad práce mestskej časti aktivačných pracovníkov? "Lebo prišla kontrola a Rómov nenašli. Teda našli, ale len 20 z 250. A toto sa stalo asi trikrát," vysvetľuje starosta Ladislav Šaňa (RIS).
"Bolo to tak, že aktivační mali robiť denne tri hodiny, ráno od ôsmej do jedenástej. Ale robili napríklad len hodinu a pol. Poriadok totiž spravili raz-dva, tak ich koordinátori poslali domov, aby si ešte aspoň stihli napustiť studenú vodu, lebo tá tečie ráno na Luniku IX len dve hodiny," argumentuje starosta.
Lenže ráno tam tečie voda od siedmej do deviatej, takže aby si ju po práci stihli napustiť, tak museli skončiť ešte pred deviatou, teda nemohli robiť ani hodinu, hoci odpracovať mali tri hodiny. "Tak možno hej. No a viete, keď niekoho pošlete domov, tak potom sa už ťažko vracia do roboty..."
Ale keď robili až od ôsmej a voda tečie už od siedmej, prečo si ju vlastne nenapustili hneď ráno? "Ale keď Rómovia ráno do ôsmej spia, tak nestíhajú," ozrejmuje Šaňa.
Ako dodal, kontrolóri síce videli, že na sídlisku je čisto a aktivační svoju prácu odviedli, "len problém bol, že to bola rýchlovka, lebo Rómovia sú takí, že urobia robotu raz-dva a hotovo".
Podľa hovorcu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Igora Jakeša však na Luniku IX opakovane zistili porušenie podmienok dohody tým, že "aktivačné práce neboli vykonávané v dohodnutom rozsahu".
Na dohľad nad 250 aktivačnými pracovníkmi, ktorí robili za aktivačný príspevok 1 900 Sk od úradu práce, zamestnával Lunik IX 10 koordinátorov za minimálnu mzdu 7 600 Sk, refundovanú úradom práce. Starosta pripisuje vinu za to, čo sa stalo, práve koordinátorom. "Ich výber asi nebol dobrý," poznamenal Šaňa.
Koordinátorov však vyberal práve starosta. "A vy vidíte do človeka? Lebo ja nie. Každý chce robiť a zarobiť, každý má deti, každý sľubuje, že bude prísny koordinátor, taký, onaký, no skutočnosť je potom iná."
Bez roboty neostanú, zobralo ich mesto
Väčšina z 250 zrušených aktivačných pracovníkov z Lunika IX sa len presunie inam. Namiesto mestskej časti totiž v januári uzavrelo novú dohodu s úradom práce mesto, aby podľa slov hovorcu úradu práce "vytvorili pre uchádzačov o zamestnanie z Lunika IX možnosť zapojiť sa do aktivačnej činnosti a súčasne aby boli zachované práce potrebné na udržiavanie čistoty a poriadku v mestskej časti".
Takže 60 nezamestnaných ostane aj naďalej pracovať na Luniku IX, no už pod vedením mesta. Ako nás informoval mestský PR manažér Tibor Ičo, budú tam pracovať na odstraňovaní komunálneho odpadu hlavne na uliciach Hrebendova, Podjavorinskej a Krčméryho, kde ho obyvatelia vyhadzujú rovno z okien a koncentruje sa vo veľkom množstve pred domami a na verejných priestranstvách, čo predstavuje hrozbu infekcií.
"Mesto zabezpečilo veľkokapacitné kontajnery na odvoz voľne odhadzovaného odpadu. Keďže kontajnery určené na odpad obyvatelia Lunika IX nepoužívajú, jeho zber musia zrealizovať aktivační pracovníci," povedal nám Ičo.
Podľa informácií z úradu práce je v súčasnosti zapojených do aktivačných prác približne 220 uchádzačov o zamestnanie z Lunika IX, z toho najviac prostredníctvom mesta, mestskej časti Západ, ale aj u iných subjektov.
"Pre uchádzačov o zamestnanie z Lunika IX, ktorí vykonávajú aktivačné práce mimo svojho bydliska, poskytuje mesto stravovanie a hradí im aj cestovné náklady. Je zabezpečené, aby aktivačnú činnosť mohol vykonávať každý, kto o to prejaví záujem," uviedol hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Starosta Lunika IX však tvrdí, že na druhý polrok 2007 chce získať aktivačných pracovníkov pre mestskú časť späť. "Už však nie 250, ale menej, aby sa dali lepšie kontrolovať," vyjadril sa Šaňa.
(jav)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári