vyberá z troch alternatív, ktorými by chcelo nahradiť dva bloky "atómky" V1 v Jaslovských Bohuniciach. Jeden jej blok definitívne skončil na Nový rok, ten druhý čaká odstavenie koncom toho budúceho. A namiesto nich sa čoraz častejšie hovorí o tom, žeby ich štát nahradil buď dvoma novými blokmi v Jaslovských Bohuniciach, v Mochovciach alebo Kecerovciach pri Košiciach. A práve táto dedina v údolí riečky Olšava je jedným z favoritov na to, aby v jej blízkosti podľa aktuálnej koncepcie "Stratégia energetickej bezpečnosti" vznikla tretia jadrová elektráreň.
Ako je známe, s "atómkou" v Kecerovciach (presnejšie pri lesíku cestou na Vtáčkovce) počítali už socialistickí plánovači. Do ich plánov však vstúpila revolúcia, ktorá spôsobila aj zrušenie stavebnej uzávery v dedine, ale aj na dolnom toku rieky Svinky, kde pôvodne mala stáť vodná nádrž ako nevyhnutný zdroj vody pre elektráreň.
V Kecerovciach žije v súčasnosti 2 800 obyvateľov, z ktorých je vyše 80 percent Rómov. Ako nám povedala starostka obce Anna Bombárová (Smer), výstavbe elektrárne by sa príliš nebránili. "Pozrite, u nás je takmer 70-percentná nezamestnanosť, väčšina mladých ľudí odišla do Košíc a dlhé roky sme tu mali práve kvôli elektrárni stavebnú uzáveru. Oficiálne stanovisko zatiaľ nemáme žiadne, avšak chceme požiadať ministerstvo hospodárstva, aby sa nám k tomu vyjadrili. Malo by sa tak stať najneskôr do piatka, lebo práve vtedy budeme mať stretnutie s ľuďmi, ktorí nám majú pripraviť územný plán. Čo sa týka obyvateľov, mnohí z nich sa ma už na to pýtali, na podrobnosti. Zatiaľ sa však nikto nesťažoval na to, že by tu mala byť elektráreň. Naši obyvatelia sú aj tak dosť apatickí, väčšine je to jedno," tvrdí starostka Anna Bombárová.
Ak by sa definitívne rozhodlo o začatí výstavby, podľa starostky by v obci určite vyhlásili miestne referendum. "Môj názor je neutrálny, no myslím si, že pre obec by to prinieslo predsa len viac pozitív ako negatív. Hlavné je, že by tu vzniklo mnoho pracovných miest, keďže nezamestnanosť je tu naozaj obrovská."
Starostka sa nebojí ani toho, že kvôli jadrovej elektrárni by klesli aj ceny nehnuteľností v obci. "Už teraz kvôli tomu, že v obci žije mnoho Rómov, je problém predať aj za 800 000 Sk ten istý dom, ktorý v Košiciach stojí 7 miliónov..."
Podľa hnutia Greenpeace by sa vláda skôr mala zamerať na energetické úspory a rozvoj obnoviteľných zdrojov, čo znamená výrobu energie napr. z vody, slnka alebo vetra. Výstavbou ďalšej atómky by sa podľa nich ešte viac posilnila naša energetická závislosť od Ruska. Ministerstvo hospodárstva je však presvedčené, že atómova energia je jednak ekonomicky efektívna a v porovnaní s ostatnými zdrojmi až tak nezaťažuje životné prostredie. Ak by aj všetko išlo hladko, "atómka" v Kecerovciach by určite nezačala vyrábať energiu skôr ako za 10 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári