dĺžke 2 260 m s 5 až 6 bránami a asi 20 baštami. Z histórie sa dozvedáme, že v prvej polovici 15. storočia hradby prestali vyhovovať potrebám mesta a začal sa budovať nový, tzv. parkanový múr dlhý 2 355 m. Postupne prestal vyhovovať aj tento obranný systém a bol postavený nový vo vzdialenosti približne 40 - 50 m od vtedajších hradieb osadený tzv. rondelami. Postupne ho odstraňovali a okolo roku 1806 už súvislé opevnenie neexistovalo.
V súčasnosti je registrovaných 22 fragmentov, z ktorých najväčší je 206 m dlhý kus parkanového múra. Najzachovalejšie sú Katova bašta nachádzajúca sa v blízkosti bytu mestského kata, Mlynská bašta je najväčším zachovaným objektom malého mestského mlyna. Bašta na Zbrojničnej stála neďaleko mestskej zbrojnice, ktorá slúžila aj ako sklad pušného prachu.
Dodnes sa zachovali viditeľné časti hradbových múrov na uliciach Čajkovského, Hrnčiarskej, Podtatranského, Kováčskej, Starej baštovej, Štefánikovej, Gottwaldovej, Zbrojničnej, Baštovej, Hradovej, Tajovského a Vrátnej. Medzi najzachovalejšie časti mestského opevnenia patria bašty pochádzajúce z viacerých stavebných etáp a zo všetkých troch ochranných pásov.
Baštová ulica nachádzajúca sa v historickom jadre mesta, ktorá je spojnicou medzi ulicami Poštová a Zbrojničná, bola pomenovaná podľa bašty, ktorá sa nachádza na Zbrojničnej. Ulica Stará baštová (na snímke), nachádzajúca sa v miestach niekdajšieho mestského opevnenia v blízkosti Katovej bašty, by mala byť o niečo staršia, podľa staršieho opevnenia Košíc. Obidve ulice odrážajú kus košickej histórie.
Zajtra sa dozvieme, po kom sa ulica na Sídlisku dargovských hrdinov volá Bašťovanského.
(pod)
Autor: Baštová, Stará baštová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári