a konferencii zišli kardiológovia z celého Slovenska. Na podujatí sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Ako vyplynulo z prezentácií predstaviteľov jednotlivých ústavov, kardiovaskulárne ochorenia patria k najrozšírenejším chorobám na Slovensku a na ich vrub ide až takmer polovica celkovej úmrtnosti.
Hoci VÚSCH v Košiciach vznikol len pred štyrmi rokmi, moderné spôsoby liečby kardiovaskulárnych ochorení sa začali aplikovať už v roku 1997, kedy vzniklo v rámci košickej Fakultnej nemocnice Kardiocentrum na Triede SNP. Od 1. januára 2006 je VÚSCH akciovou spoločnosťou, ktorej jediným stopercentným akcionárom je ministerstvo zdravotníctva.
Prezentáciu činnosti VÚSCH predniesol jeho generálny riaditeľ František Sabol. V súčasnosti má ústav kliniku cievnej chirurgie a štyri oddelenia - kardiologické, arytmologické, kardiochirurgické a intenzívnej medicíny a
anestézie. Spádovou oblasťou VÚSCH je celé východné Slovensko s približne 1,5 milióna obyvateľov, no v prípade potreby tu ošetrujú aj ľudí zo stredného Slovenska.
Za štyri roky lekári ústavu urobili množstvo život zachraňujúcich zákrokov. Kým kardiologické oddelenie v roku 2002 vykonalo 890 diagnostických katetrizácií, v roku 2006 to už bolo 2 195 a arytmologické oddelenie urobilo v uplynulom roku 739 invazívnych výkonov. Za štyri roky vzrástol počet kardiochirurgických výkonov na dvojnásobok - v roku 2006 vykonali 778 kardiochirurgických operácií a 152 pacientom vymenili chlopne.
F. Sabol za priority v tomto roku označil začiatok výstavby novej budovy VÚSCH, ktorá má vyrásť vedľa jestvujúcej fakultnej nemocnice na Triede SNP, pričom predpokladané celkové náklady na výstavbu nového objektu dosiahnu približne jednu miliardu korún. Nový ústav vytvorí podmienky na skvalitnenie poskytovaných služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári