Pri chlapoch v uniformách stála hliadka v bielom, s červeným krížom na rukávoch. Jozefa, tak ako aj mnohých pred ním požiadali, aby na figuríne predviedol poskytnutie prvej pomoci. Ako sa ukázalo, kamionista nemal ani potuchy o tom, ako by človeku v núdzi pomohol. Štatistiky uvádzajú, že tých, čo to nevedia, je ešte stále medzi nami veľa. Aj preto v ostatnom čase čoraz častejšie apelujú odborníci na ľudí, aby sa to naučili.
V týchto dňoch si lekári a zdravotníci v jednodňových kurzoch na I. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura (KAIM FNLP) Košice obnovujú svoje poznatky v kardiopulmonálnej resuscitácii, s dôrazom na novinky podľa smerníc z decembra 2005. Kurz obsahuje spôsoby zabezpečenia žilového prístupu, využívanie pomôcok na umelé dýchanie, elektrickú liečbu (defibriláciu) život ohrozujúcich porúch srdcového rytmu, ako aj niektoré tipy a triky využívané v liečbe kriticky chorých ľudí.
"Približne každých päť rokov na základe najnovších vedeckých poznatkov vychádzajú smernice, ako sa má správne poskytovať prvá pomoc," povedal nám včera Jozef Firment, prednosta I. KAIM FNLP, ktorý v tejto sfére pracuje už 28 rokov. "Je to určené pre laikov, záchranárov, pracovníkov urgentnej medicíny a tiež pre zamestnancov nemocníc. Najnovšia taká smernica vyšla v decembri 2005 a my sme dostali za úlohu implementovať to do praxe. Preto na našom pracovisku, ktoré je zároveň výučbovým pracoviskom lekárskej fakulty, vytvorili tvorivé dielne. Ľudia si tam nielen teoreticky, ale aj prakticky vyskúšajú používanie niektorých pomôcok na záchranu ľudských životov. V súčasnosti je to určené pre zdravotníkov, ale v krátkej budúcnosti chceme takto školiť aj laikov. Lebo oni sú zvyčajne medzi prvými na miestach, kde niekto odpadne, utrpí úraz, stratí vedomie a kde je nutné začať čo najskôr s oživovaním."
Lekári I. KAIM FNLP sa dosť často stretávajú s prípadmi, pri ktorých nemuselo dôjsť napríklad k dlhodobému bezvedomiu pacienta, keby mu bola poskytnutá včas a správne prvá pomoc. "V takom prípade možno stačilo, keby vodičovi po havárii v bezvedomí niekto len nadvihol bradu, a teda mu zaklonil hlavu. Jediným prstom sa tak dá človeku zachrániť život. Lebo začne skôr dýchať a nemusí dôjsť k následnému poškodeniu mozgových buniek z dôvodu nedostatku kyslíka. Niekedy treba urobiť pri zástave srdca jeho vonkajšiu masáž, ak došlo k zastaveniu krvného obehu. Stačí priložiť päty dlaní medzi prsné bradavky a frekvenciou 100 stlačení za minútu do hĺbky štyroch až piatich centimetrov navodiť umelý krvný obeh," dodal J. Firment.
Štvorhodinových kurzov na pracovisku I. KAIM FNLP sa zúčastňuje každý deň desať ľudí, hodinu trvajú teoretické, zvyšok praktické cvičenia. Podľa J. Firmenta, treba si uvedomiť, že prvú pomoc sa neučíme len pre cudzích. Kedykoľvek ju môže potrebovať aj hocikto z našich najbližších príbuzných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári