Korzár logo Korzár Košice

Dôchodkové správcovské spoločnosti: Nie sme žiadne nebankovky!

Košice Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil minulý týždeň, že vláda pripravuje garancie, aby dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) nemohli

investovať do rizikového kapitálu, a že ak sa nezmení zákon, hrozia tu ďalšie nebankovky. Aj preto vyrazila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností, združujúca všetkých šesť DSS na Slovensku, na "turné" tlačových konferencií s názvom Pravda o druhom pilieri. V Košiciach šéfovia dvoch DSS Peter Socha a Viktor Kouřil v utorok vysvetľovali aj to, že do rizikového kapitálu investovať nemôžu a nie sú žiadnymi nebankovkami. Odpovedali aj na otázky Korzára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú peniaze občanov v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré DSS zhodnocujú investovaním, v bezpečí?

SkryťVypnúť reklamu

Socha: "DSS-ky sú podľa nášho názoru najprísnejšie regulované finančné inštitúcie na Slovensku, kontrolované štátom a NBS. Bezpečnosť peňazí a transparentné hospodárenie sú zabezpečené i auditom, vnútornou kontrolou či informáciami o hospodárení DSS-iek zverejňovanými týždenne v novinách a na internete."

Kouřil: "DSS-ky majú povinnosti určené v zákone. Napríklad keď päť DSS-iek dosiahne v rastovom fonde nejaký výnos a tá šiesta ho nedosiahne, musí to svojim klientom doplatiť z vlastných peňazí. Alebo ak by DSS-ka investovala v rozpore so zákonom, Sociálna poisťovňa by ľuďom peniaze doplatila z garančného fondu a vymáhala ich od DSS-ky."

Ako je to s investíciami DSS do rizikového kapitálu?

Socha: "Naše investičné limity sú v zákone stanovené jasne, my v súčasnosti investovať do rizikového kapitálu (kapitál na rozbiehanie nových spoločností pozn. red.) nemôžeme a ani nečakáme, že budeme môcť. Navyše okrem zákonných limitov má každá DSS-ka aj vlastné pravidlá, ktoré sú ešte tvrdšie ako zákon, pričom každú investíciu zvažuje, aby neohrozila svojich klientov ani svoje meno. DSS-ky v súčasnosti investujú veľmi konzervatívne a opatrne."

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno premiér Fico avizoval zníženie odvodov do druhého piliera z 9 na 6 percent a zvýšenie odvodov do Sociálnej poisťovne, no upustil od toho. Stále však uvažuje o tom, aby bol vstup do druhého piliera dobrovoľný (pre nových poistencov je povinný) a výstup z neho možný (teraz to nejde). Naposledy zas prirovnal DSS k nebankovkám. Ako to vnímate?

Kouřil: "Bavíme sa o 21 miliardách, čiže keby sa znížili odvody do druhého piliera na 6 percent, Sociálna poisťovňa by mala okamžite ďalších 7 miliárd. Ľavicová vláda je všade na svete na to, aby rozdávala, a rozdať 7 miliárd nie je málo. Napríklad minuloročný vianočný príspevok dôchodcom stál necelé dve miliardy. Je to však krátkodobé a nesystémové myslenie. Pritom znížením odvodov do druhého piliera na 6 percent by sporitelia v ňom prišli asi o tretinu svojho dôchodku. No premiér zrejme z prieskumov zistil, že zmeniť odvody by bolo nepopulárne, tak vymýšľa náhradné témy. Možnosť vystúpiť z druhého piliera tiež odmietame ako úpravu zasahujúcu do filozofie zákona a celého systému, bol by to problém a napríklad v Maďarsku s tým majú zlú skúsenosť."

SkryťVypnúť reklamu

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení zaviedla od januára okrem iného bariéry častých prestupov sporiteľov medzi DSS, a to povinnosť vyžiadať si pred prestupom od Sociálnej poisťovne akceptačný list za 500 korún, a prestúpiť už možno až po dvoch rokoch, pričom doteraz to šlo raz ročne. Ako zmeny v novele hodnotíte?

Socha: "Ak za osem mesiacov prvého roku fungovania systému prestúpilo až 150-tisíc z 1,5 milióna klientov, pričom výnosy jednotlivých DSS-iek sú porovnateľné a poplatky tiež, pýtame sa, prečo prestupujú? Zistili sme, že sú to najmä ľudia s nižšími príjmami, ktorí sa nechali prehovoriť, lebo sprostredkovatelia mali v rukách peniaze, ktorými ich dokázali uplatiť. Preto je ďalšou zmenou, ktorú novela prináša, aj obmedzenie provízie pre sprostredkovateľa na asi tisíc korún v hrubom (6 percent priemernej mzdy) za jednu zmluvu. Predtým sa totiž platili provízie aj osemtisíc korún, a tak sprostredkovateľ nemal problém dať aj tri tisícky klientovi a ten prestúpil s radosťou. Teraz musí ísť klient do poisťovne po akceptačný list a zaplatiť poplatok 500 Sk, čo preňho nie je výhodné, ale aspoň sa zodpovedne rozhodne, či naozaj chce prestúpiť. Prestupy by tak mali klesnúť na akceptovateľnú úroveň 3 percentá, čo je v okolitom svete štandard. DSS-ky tým ušetria peniaze a môžu ich investovať zmysluplnejšie. Novelou bol znížený aj maximálny poplatok sporiteľa za správu účtu (o 0,05 percenta), čím priemerný klient môže ušetriť za celý čas sporenia nominálne až 17-tisíc korún. Ďalšou zmenou je obmedzenie marketingových výdavkov DSS-iek (na tisícnásobok priemernej mzdy, teda okolo 17 miliónov ročne), tá však nemá na klienta žiadny vplyv." (Novela ešte znížila penále, ktoré musí platiť Sociálna poisťovňa sporiteľovi v druhom pilieri, keď mešká s prevodom odvodu na jeho účet.)

Koľko ste na propagáciu a reklamu minuli počas predchádzajúcich dvoch rokov, keď sa nový dôchodkový systém spúšťal a vy ste lákali klientov?

Kouřil: "Prezradím len toľko, že všetkých šesť DSS-iek doteraz za vyše dva roky na to minulo spolu blízko jednej miliardy, ale išlo o špecifické obdobie. Treba však dodať, že majetok DSS-iek je striktne oddelený od majetku klientov na ich dôchodkových účtoch."

Fakty o druhom pilieri

Do druhého piliera vstúpilo vyše 50 percent ekonomicky aktívnych občanov, teda viac ako 1,5 milióna Slovákov, z toho 75 percent má do 40 rokov. Najviac, takmer 69 percent sporiteľov investovalo do rizikového, teda rastového fondu, necelých 27 percent do stredného, vyváženého a len 4 percentá do najbezpečnejšieho, konzervatívneho.

K 1. 1. 2007 spravovali všetky DSS spolu takmer 28 miliárd Sk. Tridsať percent sporiteľov zapojených do druhého piliera je v Allianz-Slovenská, 28 percent vo Winterthuri a 15 percent vo VÚB Generali (ING 11 %, Aegon 10 %, ČSOB 6 %).

V súčasnosti je na Slovensku asi 1,2 milióna dôchodcov poberajúcich asi 1,5 milióna dôchodkov, pričom priemerný starobný dôchodok dnes predstavuje asi 8-tisíc Sk.

Podľa prieskumu, ktorý urobila pre Asociáciu DSS agentúra MVK, väčšina oslovených chce zachovať súčasné pravidlá druhého piliera alebo len drobné, nie zásadné zmeny.

Dôchodok pri priemernej mzde 17-tisíc Sk

čas sporenialen 1. pilier1. a 2. pilier

10 r.10 768 Sk10 752 Sk

1511 88911 889

2013 12613 239

2514 49214 812

3016 00016 652

3517 66618 814

4019 50421 364

4220 29222 510

Poznámka: Tabuľka má len ilustratívny charakter.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 323
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 404
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 537
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 243
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 560
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu