investovať do rizikového kapitálu, a že ak sa nezmení zákon, hrozia tu ďalšie nebankovky. Aj preto vyrazila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností, združujúca všetkých šesť DSS na Slovensku, na "turné" tlačových konferencií s názvom Pravda o druhom pilieri. V Košiciach šéfovia dvoch DSS Peter Socha a Viktor Kouřil v utorok vysvetľovali aj to, že do rizikového kapitálu investovať nemôžu a nie sú žiadnymi nebankovkami. Odpovedali aj na otázky Korzára.
Socha: "DSS-ky sú podľa nášho názoru najprísnejšie regulované finančné inštitúcie na Slovensku, kontrolované štátom a NBS. Bezpečnosť peňazí a transparentné hospodárenie sú zabezpečené i auditom, vnútornou kontrolou či informáciami o hospodárení DSS-iek zverejňovanými týždenne v novinách a na internete."
Kouřil: "DSS-ky majú povinnosti určené v zákone. Napríklad keď päť DSS-iek dosiahne v rastovom fonde nejaký výnos a tá šiesta ho nedosiahne, musí to svojim klientom doplatiť z vlastných peňazí. Alebo ak by DSS-ka investovala v rozpore so zákonom, Sociálna poisťovňa by ľuďom peniaze doplatila z garančného fondu a vymáhala ich od DSS-ky."
Ako je to s investíciami DSS do rizikového kapitálu?
Socha: "Naše investičné limity sú v zákone stanovené jasne, my v súčasnosti investovať do rizikového kapitálu (kapitál na rozbiehanie nových spoločností pozn. red.) nemôžeme a ani nečakáme, že budeme môcť. Navyše okrem zákonných limitov má každá DSS-ka aj vlastné pravidlá, ktoré sú ešte tvrdšie ako zákon, pričom každú investíciu zvažuje, aby neohrozila svojich klientov ani svoje meno. DSS-ky v súčasnosti investujú veľmi konzervatívne a opatrne."
Nedávno premiér Fico avizoval zníženie odvodov do druhého piliera z 9 na 6 percent a zvýšenie odvodov do Sociálnej poisťovne, no upustil od toho. Stále však uvažuje o tom, aby bol vstup do druhého piliera dobrovoľný (pre nových poistencov je povinný) a výstup z neho možný (teraz to nejde). Naposledy zas prirovnal DSS k nebankovkám. Ako to vnímate?
Kouřil: "Bavíme sa o 21 miliardách, čiže keby sa znížili odvody do druhého piliera na 6 percent, Sociálna poisťovňa by mala okamžite ďalších 7 miliárd. Ľavicová vláda je všade na svete na to, aby rozdávala, a rozdať 7 miliárd nie je málo. Napríklad minuloročný vianočný príspevok dôchodcom stál necelé dve miliardy. Je to však krátkodobé a nesystémové myslenie. Pritom znížením odvodov do druhého piliera na 6 percent by sporitelia v ňom prišli asi o tretinu svojho dôchodku. No premiér zrejme z prieskumov zistil, že zmeniť odvody by bolo nepopulárne, tak vymýšľa náhradné témy. Možnosť vystúpiť z druhého piliera tiež odmietame ako úpravu zasahujúcu do filozofie zákona a celého systému, bol by to problém a napríklad v Maďarsku s tým majú zlú skúsenosť."
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení zaviedla od januára okrem iného bariéry častých prestupov sporiteľov medzi DSS, a to povinnosť vyžiadať si pred prestupom od Sociálnej poisťovne akceptačný list za 500 korún, a prestúpiť už možno až po dvoch rokoch, pričom doteraz to šlo raz ročne. Ako zmeny v novele hodnotíte?
Socha: "Ak za osem mesiacov prvého roku fungovania systému prestúpilo až 150-tisíc z 1,5 milióna klientov, pričom výnosy jednotlivých DSS-iek sú porovnateľné a poplatky tiež, pýtame sa, prečo prestupujú? Zistili sme, že sú to najmä ľudia s nižšími príjmami, ktorí sa nechali prehovoriť, lebo sprostredkovatelia mali v rukách peniaze, ktorými ich dokázali uplatiť. Preto je ďalšou zmenou, ktorú novela prináša, aj obmedzenie provízie pre sprostredkovateľa na asi tisíc korún v hrubom (6 percent priemernej mzdy) za jednu zmluvu. Predtým sa totiž platili provízie aj osemtisíc korún, a tak sprostredkovateľ nemal problém dať aj tri tisícky klientovi a ten prestúpil s radosťou. Teraz musí ísť klient do poisťovne po akceptačný list a zaplatiť poplatok 500 Sk, čo preňho nie je výhodné, ale aspoň sa zodpovedne rozhodne, či naozaj chce prestúpiť. Prestupy by tak mali klesnúť na akceptovateľnú úroveň 3 percentá, čo je v okolitom svete štandard. DSS-ky tým ušetria peniaze a môžu ich investovať zmysluplnejšie. Novelou bol znížený aj maximálny poplatok sporiteľa za správu účtu (o 0,05 percenta), čím priemerný klient môže ušetriť za celý čas sporenia nominálne až 17-tisíc korún. Ďalšou zmenou je obmedzenie marketingových výdavkov DSS-iek (na tisícnásobok priemernej mzdy, teda okolo 17 miliónov ročne), tá však nemá na klienta žiadny vplyv." (Novela ešte znížila penále, ktoré musí platiť Sociálna poisťovňa sporiteľovi v druhom pilieri, keď mešká s prevodom odvodu na jeho účet.)
Koľko ste na propagáciu a reklamu minuli počas predchádzajúcich dvoch rokov, keď sa nový dôchodkový systém spúšťal a vy ste lákali klientov?
Kouřil: "Prezradím len toľko, že všetkých šesť DSS-iek doteraz za vyše dva roky na to minulo spolu blízko jednej miliardy, ale išlo o špecifické obdobie. Treba však dodať, že majetok DSS-iek je striktne oddelený od majetku klientov na ich dôchodkových účtoch."
Fakty o druhom pilieri
Do druhého piliera vstúpilo vyše 50 percent ekonomicky aktívnych občanov, teda viac ako 1,5 milióna Slovákov, z toho 75 percent má do 40 rokov. Najviac, takmer 69 percent sporiteľov investovalo do rizikového, teda rastového fondu, necelých 27 percent do stredného, vyváženého a len 4 percentá do najbezpečnejšieho, konzervatívneho.
K 1. 1. 2007 spravovali všetky DSS spolu takmer 28 miliárd Sk. Tridsať percent sporiteľov zapojených do druhého piliera je v Allianz-Slovenská, 28 percent vo Winterthuri a 15 percent vo VÚB Generali (ING 11 %, Aegon 10 %, ČSOB 6 %).
V súčasnosti je na Slovensku asi 1,2 milióna dôchodcov poberajúcich asi 1,5 milióna dôchodkov, pričom priemerný starobný dôchodok dnes predstavuje asi 8-tisíc Sk.
Podľa prieskumu, ktorý urobila pre Asociáciu DSS agentúra MVK, väčšina oslovených chce zachovať súčasné pravidlá druhého piliera alebo len drobné, nie zásadné zmeny.
Dôchodok pri priemernej mzde 17-tisíc Sk
čas sporenialen 1. pilier1. a 2. pilier
10 r.10 768 Sk10 752 Sk
1511 88911 889
2013 12613 239
2514 49214 812
3016 00016 652
3517 66618 814
4019 50421 364
4220 29222 510
Poznámka: Tabuľka má len ilustratívny charakter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári