košických mestských častí (MČ) o súčinnosť pri nahlasovaní zabíjania zvierat (ošípané a hovädzí dobytok) pre súkromnú domácu spotrebu obyvateľmi MČ. Chovateľom zvierat táto povinnosť vyplýva z § 23 ods. 1, písm. a) a e) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, ktorý nadobudne zajtra. Hlásiť zabíjačky musia ľudia najmä v súvislosti s monitorovaním trichinel, ľudovo svalovcov, podľa nariadenia vlády SR č. 626/2004 Z. z. o monitorovaní zoonóz a pôvodcov zoonóz. Každému chovateľovi, ktorý si od 1. 2. 2007 nesplní spomínanú povinnosť, bude hroziť pokuta až do výšky 20 000 Sk v prípade, že sa neskôr potvrdí u konzumentov ochorenie.
"Chovateľ, vlastník, držiteľ ošípanej, ktorý vykonáva domácu zabíjačku, je povinný túto skutočnosť nahlásiť na RVPS Košice-mesto najmenej jeden pracovný deň vopred v čase od 7.00 do 15.00 hod. na telefónne čísla 055/79618 11, 055/63371 84, 0903 601 335, 0903 640 089," píše sa v liste, ktorý od V. Šalitroša dostali všetci starostovia MČ. "Chovateľ môže domácu zabíjačku nahlásiť aj faxom na číslo: 055/79618 33, e-mailom na adresu: rvskeosvssr.sk, alebo písomne na adresu: Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-mesto, Hlinkova 1/C, 040 01 Košice. Pri nahlásení chovateľ uvedie: adresu chovateľa, ktorý vykonáva domácu zabíjačku, plánovaný dátum a čas zabíjačky, telefónne číslo chovateľa. Odber vzoriek a ich doručenie na Štátny veterinárny a potravinový ústav zabezpečí RVPS Košice-mesto, vrátane vyplnenia sprievodného dokladu na laboratórne vyšetrenie vzorky ošípanej, zabitej v rámci domácej zabíjačky na trichinelly. Obdobne je potrebné postupovať pri nahlásení zabíjania hovädzieho dobytka."
Povinnosť hlásiť zabíjačky veterinárom vyvolala mnohé dohady a emócie. Objavili sa názory, že štátni veterinári budú dohadzovať v súvislosti s odoberaním vzoriek zabíjaných zvierat "kšefty" svojim kolegom v súkromnej praxi. Kým totiž štátni vterinári budú vzorky odoberať a posielať na laboratórne testy bezplatne, súkromným veterinárom za to bude treba platiť. "Môžem povedať, že na túto prácu máme ľudí dosť a žiadnych súkromných veterinárov do nej angažovať nemusíme," uviedol V. Šalitroš. "Takisto aj fámy, že si ten-ktorý veterinár zoberie pre seba kilo mäsa, sú fámy. Dve odobraté vzorky, každá z jednej polovice ošípanej, budú len asi vo veľkosti lieskovca. Nejde nám o nejakú šikanu ľudí, ale o ich zdravie. Na území SR sa vyskytli v minulosti vážne prípady nákazy trichinellami u zvierat, naposledy to bolo na východnom Slovensku v roku 2005. Museli tam zlikvidovať celý chov ošípaných."
V prvých správach o zavedení povinnosti hlásiť zabíjačky sa uvádzalo, že to vyžaduje Európska únia. Neskôr sa tvrdenie ukázalo ako nepravdivé.
"Podľa môjho názoru, politiku do toho miešať netreba. Nikto doteraz ešte nepovedal, že mäso z ošípaných, ktoré sa neskôr predáva v obchodnej sieti, povinne musia súkromní chovatelia posielať na vyšetrenia na svalovca. Kým na Slovensku prevláda tradícia domácich zabíjačiek, pri ktorých sa zídu celé rodiny, v krajinách Európskej únie si dávajú ošípané spracovávať na bitúnkoch. A tam majú takisto povinnosť posielať vzorky mäsa na laboratórne vyštrenie," dodal V. Šalitroš.
Rámček: Zabíjanie zvierat pre súkromnú spotrebu
V § 23 zákona o veterinárnej starostlivosti sa píše:
1) hovädzí dobytok a ošípané možno zabíjať u chovateľa na súkromnú domácu spotrebu, ak
a) bolo zabíjanie zvierat nahlásené príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred v čase od 7.00 do 15.00 hod.,
b) boli dodržané požiadavky na ochranu zvierat v čase zabíjania,
c) boli dodržané požiadavky na sústreďovanie a neškodné odstránenie živočíšnych vedľajších produktov,
d) boli dodržané požiadavky na vyšetrenie na BSE, ak ide o hovädzí dobytok,
e) boli dodržané požiadavky na vyšetrenie trichinelly, ak ide o ošípané.
Ako postupovať pri odoberaní vzoriek
Chovateľ alebo mäsiar, ktorý zabíjačku robí, odoberie vzorky bráničných pilierov z každej polovice jatočného tela domácej ošípanej v mieste prechodu do šľachovitej časti. Z dôvodov možného došetrovania prípadnej pozitívnej vzorky odporúčajú veterinári odobrať vzorky vo veľkosti cca 5x5 cm. Vzorky treba zabaliť do čistého mikroténového, igelitového alebo iného vhodného nepremokavého vrecka, ktoré zabezpečia a dodajú veterinári. V prípade zabíjania viac ako jednej ošípanej pre súkromnú domácu spotrebu sa obidve vzorky z oboch polovíc každej ošípanej zabalia osobitne. K uzavretému vrecku sa pevne pripojí sprievodný doklad (dodajú a vyplnia veterinári) na laboratórne vyšetrenie vzorky na trichinellu. Vzorku chovateľ uskladní v chladničke, zásadne sa nesmie ukladať do výparníka alebo mrazničky.
Trichinelóza
Jedna z najznámejších zoonóz (choroba zvierat prenosná prirodzenou cestou na človeka), spôsobila smrť mnohých ľudí. Medzi nimi boli s najväčšou pravdepodobnosťou aj dobyvatelia severného pólu, ktorí konzumovali tepelne nedostatočne upravené mäso ulovených bielych medveďov, tuleňov aj ťažných psov. Podozrivé príznaky pripomínajúce trichinelózu boli opisované pri ťažkej chorobe a následnej smrti W. A. Mozarta. Trichinelly sú parazity vyvíjajúce sa v mnohých hostiteľoch, zjedením mäsa sa nakazí človek i zvieratá. Rezervoárom trichinell sú najmä mäsožravce a všežravce, ale aj bylinožravce. Trichinella je okrúhly červ, k nakazeniu dochádza po zjedení mäsa obsahujúceho infekčné svalové larvy. Najrizikovejším produktom pre človeka je tradične vyrábaná domáca klobása zaúdená studeným dymom.
Trichinelly zničí teplo
Musia sa použiť také postupy tepelného ohrevu, ktoré zabezpečia riadne ohriatie všetkých častí produktu. Je dôležité, aby bol každý kúsok klobásy, šunky alebo iného výrobku ošetrovaného ohrevom vo vode úplne ponorený počas celého ohrevu. Aby sa teplota kontrolovala v najväčších kusoch výrobkov, v najvnútornejších spojeniach reťazcov klobás alebo iných nahromadených kusoch a v tých kúskoch, ktoré sú pri ohreve v najchladnejšej časti zariadenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári