v práci, kupujete v obchode. Novovešťan Cyril Klinga si čoskoro zaleje podomácky vypestovanú kávu. Viac ako dvojmetrovému kávovníku sa na chodbe paneláku očividne darí, inak by zrejme nezakvitol. Voňavé biele kvety sa zmenili na zelené bobule, ktoré dozrievajú do bordova a po vysušení z nich vypadnú kávové zrná. Potom príde na rad praženie na plechu alebo panvici, mletie a káva sa môže podávať.
Táto chvíľa prišla po 16 rokoch, kedy pán Klinga dostal od priateľa z cesty po zahraničí malú rastlinku kávovníka. "Pestoval som ju od roku 1990 v kancelárii, kde som pracoval. Kávovník nemá rád prenášanie z miesta na miesto. Keď som skončil v roku 1997, bol som nútený preniesť ho domov do paneláku. Potom sme sa sťahovali a kávovník som musel preniesť ešte raz. Našťastie, vždy to bolo v teplom období, takže mu to až tak neprekážalo. Špeciálnu starostlivosť si nevyžaduje, len pravidelné polievanie a rosenie listov," hovorí o 17-ročnom pestovateľskom pokuse, ktorý tento rok prináša prvé plody. "Rastlina zakvitla, biele kvety voňali ako oleander. Čakali sme, čo bude ďalej. Objavili sa malé zelené bobuľky, ktoré menia sfarbenie. Najprv boli ružové, teraz červené. Ako som sa dozvedel v literatúre, bobuľky musia mať bordovú farbu, potom sa pooberajú a môžu sa sušiť. Asi na radiátore," usmeje sa pán Klinga.
Ako dlho potrvá, kým kávové bobule dozrú, to nevie. Oficiálnu ochutnávku kávy zatiaľ nechystá. "Nevieme, ako to dopadne, či sa to všetko podarí. Ak áno, urobíme menšiu ochutnávku aj pre susedov," sľubuje pestovateľ. Vraví o sebe, že nie je veľkým kávičkárom, ale jednu-dve kávy do dňa si dá. Na ochutnávku tej svojej, vypestovanej na panelákovej chodbe veľa výťahu, sa teší. "Od kolegu, tiež záhradkára, viem, že na svete existuje 2000 druhov káv. Táto bude originál spišská," dodáva C. Klinga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári