autor nevylúčil, že pripraví aj slovenský preklad. Celkom prirodzene nás zaujímalo, o čom je jeho novela Levoška, keďže po ukrajinsky si ju nemôže prečítať každý.
"Riešim v nej otázky morálky dedinského človeka v pohraničí. Vymyslel som si dedinu Končavu, do ktorej prichádza rodina z Poľska. Na príbehu o Levoške som chcel poukázať na morálku vidieckej spoločnosti a na nemilosrdné ekonomické podmienky, ktoré podmieňovali správanie ľudí k rodine s tromi hluchonemými deťmi," povedal nám. Do deja miestami vstupuje rozprávač, aby čitateľa usmernil, možno občas aj vysvetlil vnútorný svet a konanie jednotlivých postáv. Paňko netajil, že ho inšpirovala realita aj znalosť pomerov v malých dedinách pod Duklou, kde ľudia dodnes žijú podľa prastarých stereotypov a bránia sa zmenám. "Všetko sa rozišlo, ako letná hmla po búrke, iba nikým neprejavená hanba za ľudské správanie ostala nadlho v Končave. Aj tento úryvok o deji novely veľa napovie," naznačil autor.
Levoška vyšla v obmedzenom náklade 220 kusov a vydali ju Svidnícke tlačiarne s podporou grantu z Ministerstva kultúry SR. Je dostupná v knižniciach aj niektorých kníhkupectvách a iste zaujme najmä ľudí, ktorí región pod Duklou dôverne poznajú. Ako sme už spomenuli, je to v poradí štvrté literárne dielo. Pripomíname, že v roku 1990 vydal svoju prvú zbierku poviedok v ukrajinčine Na hory, na lesy, na skaly. Ďalšiu zbierku Kúpeľné testy vydal v roku 1999. Práve za ňu získal v roku 2000 od Literárneho fondu cenu Ivana Franka. O tri roky neskôr vyšla ďalšia zbierka poviedok (Ne)obmedzené možnosti. Tretie dielko je už dostupné dvojjazyčne a zaujímavé je, že úlohu prekladateľky do slovenského jazyka na seba prevzala jeho manželka Mária.
Júliusa Paňka Svidníčania vnímajú predovšetkým ako učiteľa, v súčasnosti riaditeľa IV. Základnej školy na Karpatskej ulici. Absolvoval Pedagogickú fakultu UPJŠ v Prešove, odbor fyzika a základy priemyselnej výroby. Literárnej tvorbe sa začal venovať v zrelom veku, hoci aj pred rokmi publikoval v literárnom časopise Dukľa. Kým mu to dovolilo zdravie, viac sa venoval športom ako je futbal a nohejbal.
Narodil sa v Dlhoni (okres Svidník) a ako nám prezradil, do rodičovského domu sa často a rád vracia. Možno aj tam za dlhých letných večerov sa pomaly rodila dejová línia a charaktery postáv, ktoré oživil v novele Levoška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári