mená niekoľkých Spišiakov. Okrem Petra Pitoráka a Kristínky Dubivskej v mladšej vekovej kategórii odchádzal s ocenením aj 18-ročný Jakub Mitrík zo Spišskej Novej Vsi. Vo svojej vekovej kategórii dostal od poroty najviac bodov a k prvenstvu mu pribalili aj novú značkovú gitaru. V porote sedeli aj ľudia so zvučnými menami, predsedal jej profesor Vysokej školy múzických umení Jozef Zsapka, u ktorého študujú hru na gitaru mnohí talentovaní muzikanti. Jakub pred porotou trému nemal. Vraví, že sa mu hralo ešte lepšie, ako na koncerte pred publikom.
„Na súťaži som trému nemal. S interpretáciou skladieb som bol celkom spokojný, hoci by som vedel ešte niektoré veci zlepšiť. Keď porota vyhlásila medzi laureátmi moje meno, mal som celkom dobrý pocit," skromne hovorí mladík, ktorého odborníci ocenili titulom najlepší gitarista medzi rovesníkmi.
Kto má predstavu o tom, že na súťaži v Bojniciach zneli v prevedení budúcich gitaristov rockové či metalové melódie, je na omyle. „Súťaž mala dve kolá, v prvom kole sme hrali povinnú etudu. Bola to klasicistická etuda od Ferdinanda Carulliho číslo 21. V druhom kole sme si mohli zvoliť ľubovoľnú barokovú alebo renesančnú skladbu v trvaní 4 až 7 minút. Hral som áriu od Girolama Frescobaldiho a myslím, že vyšla celkom dobre," spomína na súťažné okamihy J. Mitrík.
Jeho cesta k bojnickému úspechu začala v druhej triede základnej školy, kedy ho rodičia, podobne ako jeho kamarátov, prihlásili do umeleckej školy. „Hral som štyri a pol roka, potom som prestal, lebo ma to nebavilo," podotkne akoby mimochodom. Prestávka trvala do šiestej triedy, kedy sa ku gitare vrátil. Prišlo obdobie kapiel, s kamarátmi hrali v punkovej a metalovej kapele. Jakub sa ako stredoškolák vrátil späť k svojej učiteľke hudby, u ktorej začínal s gitarou. Učil sa súkromne. Teraz navštevuje siedmy ročník a mal by ho ukončiť na jar absolventským koncertom.
Jakubov recept na úspech v súťaži je jednoduchý: „Treba cvičiť každý deň." Rodina to vraj znáša dobre. „Aj moji súrodenci hrali na gitaru alebo klavír, ale už to nechali. Moje skúšanie znášajú celkom dobre, najhoršie je pre nich určite to, keď hrám stupnice, ale už si zvykli," smeje sa. Doma má dve španielky a elektrickú gitaru, ku ktorým po súťaži pribudla ďalšia gitara. Svoju gitaru má aj Jakubov otec. „Občas si zahrá country, je to úplne iná hudba, akú hrám a počúvam ja," tvrdí mladý gitarista. Predtým počúval pop a disko, neskôr punk a metal a teraz vraj počúva všetko, čo je dobré. Gitarových vzorov má viacero, spomenul mená ako Jasom Becker či Yngwie J. Malmsteen.
Okrem absolventského koncertu v základnej umeleckej škole ho tento rok čaká maturita. V tom, čo chce robiť po skončení gymnázia, má jasno. „Chcem študovať na konzervatóriu a potom na VŠMU," hovorí. Kvôli konzervatóriu začal hrávať aj na klavír, ktorý potrebuje na prijímacie skúšky. V jeho plánoch do budúcna jasne dominuje túžba hrávať raz na koncertoch.
„Jakub je veľký talent." Tvrdí to o svojom zverencovi učiteľka Zuzana Lukáčová zo Základnej školy s rozšírenou estetickou výchovou v Spišskej Novej Vsi. Hru na gitaru učí svojich žiakov 14 rokov a vraví, že sú medzi nimi deti priemerné, šikovné, snaživé. „Jakub je výnimočný. Je veľmi pracovitý, snaživý, šikovný. Má veľký talent. Hlavnú zásluhu na jeho úspechu má práve jeho pracovitosť. Myslím, že každý učiteľ by si prial takého žiaka," hovorí o laureátovi. Za Jakubovým úspechom je podľa jej slov okrem talentu drina, neustále cvičenie, počúvanie hudby a láska k nej. „Dôležité je dať do interpretácie vlastné srdce. Človek môže byť skvelý virtuóz, ale nemenej dôležité je vložiť do hudby dušu," prízvukuje Z. Lukáčová. Jakubov úspech ju veľmi potešil. „Keď ho vyhlásili za laureáta, bola som šťastná aj za neho. No ja sa teším aj vtedy, ak sa deťom vydarí aj triedny alebo školský koncert. Je to vždy úžasné," dodáva Z. Lukáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári