mestá zo siete URBANITAS Kirklees a Berlín Mitte.
"Riešené územie je dané polohou rieky Hornád na území mesta a zahŕňa disponibilné rozvojové plochy. Je vymedzené zo severu mostom cez rieku pri obci Ťahanovce, na juhu splavom pri jazere. Riešenie urbanistickej štúdie musí vychádzať z princípov riešenia územného plánu," priblížil zámer Ing. Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta mesta Košice.
Mesto Košice bolo založené na plochej terase potoka Čermeľ, ktorý je prítokom Hornádu. Jeho okolie sa tvorilo meandrami, močiarmi, lúkami i lužnými lesmi, ktoré z času na čas zaplavovala voda, preto nebolo vhodné na zastavanie. Rovinatý terén západne od Hornádu sa využil na trasovanie železnice v 19. storočí. V 20. storočí sa zreguloval, čo umožnilo využiť územie pre umiestnenie priemyslu a zariadenie železnice v centrálnej časti mesta i neskôr pre bývanie na juhu. V severnej časti sa nachádza prameň minerálnej vody, čo viedlo k umiestneniu rekreačných zariadení. V súčasnosti je tam park Anička, zariadenia športu a voľné plochy rezervované pre rovnakú funkciu.
Regulácia rieky sa robila spôsobom "kanalizácie", čím vznikol úzky priestor bez zelene. Pred desiatimi rokmi sa začalo s rozširovaním, zatrávnením plochy v blízkosti vody, vybudovali sa cyklistické chodníky. Práce boli prerušené z dôvodu uprednostnenia miest a obcí ohrozovaných povodňami.
Štúdia má riešiť územie ako celok a podrobnejšie tri vybrané lokality - Anička, Stred a Juh. Odborníci budú skúmať možnosti a výhody prepojenia medzi centrom mesta a Hornádom, prepojenia už existujúcich športovo-rekreačných areálov Anička a Jazero pozdĺž brehu, ich úlohou je vytypovať vhodné aktivity súvisiace s riekou, spôsob ochrany pred povodňami. Vyjadria sa k zmene funkcie areálov priemyslu, vojenskej školy, záhradiek, železnice, k účelnosti malých vodných elektrární, spôsobu prekonávania splavov pri vodných športoch, možnostiam zimnej prevádzky a spôsobu implantácie dopravy na nábrežia.
Výsledkom by malo byť navrhnutie funkčného využitia územia, systém komunikácií - automobilových, cyklistických, peších a verejných parkovísk, verejnej zelene. Financované by to malo byť z prostriedkov Európskej únie.
Na konferencii, ktorá sa uskutočnila ešte v roku 2005, partnerské mestá prejavili záujem podieľať sa na príprave štúdie a prispieť svojimi skúsenosťami k riešeniu územia popri Hornáde. Projekt URBANITAS by sa mal ukončiť v marci tohto roku, ale tým sa nekončí spolupráca miest na štúdii. Tá pokračuje ďalej.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári