V počte čitateľov zaznamenávajú už niekoľko rokov klesajúcu tendenciu
Kultúra na Slovensku v poslednej dobe ťahá za kratší koniec a mnohé inštitúcie sa musia boriť s množstvom problémov. Boli sme preto zvedaví, ako sa v roku 2006 darilo trom košickým knižniciam - Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB), Knižnici pre mládež mesta Košice (KMMK) a Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK).
VKJB zaregistrovala v priebehu uplynulého roka 15 313 čitateľov, ktorí si vypožičali zhruba pol milióna dokumentov. "Boli to nie len knihy, ale i časopisy, hudobniny. Presné číslo je 491 243. Ide o tie dokumenty, ktoré si odniesli na čítanie a štúdium domov. V tomto čísle však nie je obsiahnutých niekoľko tisíc výpožičaných dokumentov, ktoré sa študovali priamo v knižnici," vysvetlila nám riaditeľka VKJB Klára Kernerová. "Žiaľ v počte čitateľov zaznamenávane už niekoľko rokov klesajúcu tendenciu a nebolo tomu inak ani v uplynulom roku. Celkove je to menej o 650 čitateľov a 41 000 výpožičiek. Najväčším problémom v tejto súvislosti sa javí nedostatočne a nepravidelné doplňovanie knižničných fondov. Tento fakt je priamo úmerný kvalite poskytovaných služieb, čo v praxi znamená, že knižnica neuspokojuje požiadavky čitateľov v rozsahu, aký očakávajú."
Rozpočet pre VKJB na tento rok zabezpečí prežitie organizácie, ale nedostatočne pokrýva zabezpečenie všetkých aktivít a potrieb. Okrem navýšenia prostriedkov na nákup kníh by potrebovali i finančnú injekciu na zateplenie niektorých pobočiek a stavebné úpravy v Barkoczyho paláci, v ktorom sa časť služieb nachádza. "Pri zostavovaní rozpočtu sme nemohli vyčleniť dostatok prostriedkov na doplňovanie a tak sa musia čitatelia - čo sa týka noviniek - začiatkom roka uskromniť. Zatiaľ sme boli schopní vyčleniť asi dve koruny na dospelého obyvateľa. V slovenských podmienkach by pri dnešných cenách kníh uspokojilo záujem našich návštevníkov približne 10 Sk na obyvateľa, pričom zahraničné normy uvádzajú až 35 Sk na obyvateľa... Verím, že tak ako po minulé roky, na nákup kníh pre pobočky prispejú aj príslušné mestské časti a že sa podarí získať grant z Ministerstva kultúry SR," dodala V. Kernerová.
KMMK má v meste 26 pobočiek, pričom veľké množstvo z nich sa nachádza priamo v priestoroch škôl. "V roku 2006 sme mali zapísaných 14 432 čitateľov, čo predstavuje 65 percent zo všetkých žiakov v obvode pôsobnosti našich pobočiek. V roku 2005 to bolo 64 percent. Celkový počet výpožičiek bol 315 658," informovala nás zástupkyňa riaditeľa KMMK Margita Milistenferová. Táto knižnica každoročne pripravuje pre svojich čitateľov množstvo zaujímavých podujatí. "Medzi tie väčšie, ktoré majú silnú tradíciu, patrí Týždeň detskej knihy, Literárne Košice či podujatie Vianočná kniha sa otvára. Pozornosti sa teší aj Čitateľský maratón či Rozprávková noc a vyhlasovanie Kráľa čitateľov. Okrem toho pravidelne pripravujeme rôzne besedy, stretnutia so spisovateľmi či takzvané prenesené hodiny. Celkovo sme v uplynulom roku pripravili 2065 podujatí pre 43 455 účastníkov."
Čo sa týka plánov do roku 2007, KMMK chce nakúpiť počítače s pripojením na internet do viacerých svojich pobočiek. "Snažíme sa rozširovať fond kníh, chceli by sme, aby vo viacerých pobočkách fungoval automatický systém výpožičiek, bolo by treba niektoré i rekonštruovať... O konkrétnych plánoch zatiaľ však nemožno hovoriť, keďže ešte nebol schválený rozpočet mesta, a teda nevieme, koľko prostriedkov KMMK na rok 2007 dostane. Veríme, že sa nám podarí získať prostriedky aj z rôznych grantov," dodala M. Milistenferová.
ŠVK má momentálne zaregistrovaných 9 244 čitateľov, v roku 2006 im bolo vypožičaných 904 296 kníh. Oproti roku 2005 nastal mierny úbytok, keďže vtedy ich bolo vypožičaných 925 470. "ŠVK ráta na rok 2007 s rozpočtom 31 506 000 korún vrátane miezd. Našou prioritou bude v roku 2007 i 2008 čerpať financie z eurofondov na vybudovanie Strediska vedecko-technických informácií a viacúčelovej sály v objekte na Pribinovej ulici. Náš projekt je súčasťou celoslovenského projektu ´Vytvorenie siete s informačným prepojením vedeckých, akademických a špeciálnych knižníc, vrátane ich modernizácie´ zadaného do štrukturálnych fondov SOP Priemysel a služby. Projekt bol schválený Ministerstvom hospodárstva SR a Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania s rozpočtom vo výške 15 862 500 Sk pre ŠVK v Košiciach," prezradil nám riaditeľ ŠVK Ján Gašpar
"Z prostriedkov MK SR na prioritné projekty sa ukončí rekonštrukcia Reštaurátorskej a konzervátorskej dielne v objekte Pri Miklušovej väznici a zároveň sa zmodernizuje technické vybavenie. Týmto vznikne moderná dielňa zameraná na záchranu starých tlačív - ŠVK vlastní 90 000 zväzkov starých tlačív. Je to jediné pracovisko tohto druhu na východnom Slovensku," dodal J. Gašpar. Rovnako ako v uplynulom roku, ŠVK bude naďalej organizovať rôzne podujatia ako výstavy či besedy a pokračovať bude v spolupráci s Goetheho inštitútom, Českým centrom či veľvyslanectvom USA na Slovensku.
kid
Autor: Premiéra Luskáčika
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári