chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) držal najmä stredoslovenský región, včera z dôvodu viac ako 30 percent chýbajúcich žiakov vyhlásili riaditelia chrípkové prázdniny zatiaľ v štyroch košických ZŠ, ale aj (podľa informácií od epidemiológov) v ZŠ Veľká Ida a Malá Ida.
"V piatok minulý týždeň chýbalo v škole 29,57 v pondelok už 30,17 percenta z celkového počtu žiakov. Chytilo to aj niektorých učiteľov, preto sme vyhlásili chrípkové prázdniny s tým, že žiaci prídu do školy v pondelok," povedala nám Eva Beňušková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Užhorodská na sídlisku Železníky. Ako uviedla Mária Fecková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Jenisejská 22 na sídlisku Nad jazerom, včera síce ešte mali vyučovanie, ale od dnes až do pondelka budú mať chrípkové prázdniny aj tam.
"Presné percento chorých vám momentálne neviem povedať, ale je to viac ako 30 percent, respiračné ochorenia nám vyradili aj desať učiteľov," zdôraznila M. Fecková. Informácie o údajnom zatvorení ZŠ Juhoslovanská 2 na Sídlisku Ťahanovce sa nepotvrdili, žiaci sa včera učili. Dôvod na radosť však mali deti navštevujúce ZŠ Kežmarská 30 na Terase. "U nás sa dnes už neučilo, máme 31,15 percenta chýbajúcich žiakov," povedala nám zástupkyňa riaditeľa školy Mária Koštialová. "Vyučovanie začne v pondelok."
Prázdniny majú oddnes aj v Špeciálnej ZŠ na Rovníkovej 11 v Krásnej. Podľa zástupkyne riaditeľa školy Zuzany Špakovej "zatiaľ evidujeme 48,5 percenta chýbajúcich žiakov, na chrípku ochorela aj jedna učiteľka. Prázdniny sa začínajú u nás vo štvrtok. Či začneme v pondelok učiť sa uvidí podľa toho, koľko detí príde do školy."
Ako vyzerá nárast ARO v číslach sme sa opýtali Oľgy Minárikovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. Tam prešli na nový, európsky informačný systém vyhodnocovania výskytu ARO vrátane chrípky. Chorobnosť teda preratávajú podľa počtu pacientov v obvodoch tých lekárov, ktorí výskyt ochorení hlásia v tom-ktorom týždni.
"V tomto kalendárnom týždni bolo v Košiciach u detí vo veku 0 až 5 rokov hlásených 541 ARO (vrátane chrípky a jej podobných ochorení - pozn. red.), čo predstavuje chorobnosť 7 916 na 100 000 obyvateľov. Z toho chrípok bolo 68 (chorobnosť 952/100 000)," informovala nás O. Mináriková. "U detí vo veku 6 až 14 rokov bolo hlásených 849 ARO (6935/100 000), chrípok s vysokými teplotami okolo 40 stupňov Celzia, malátnosťou a podobne, bolo 129 (967,7/100 000). Teraz nám pribudla aj nová kategória, dorastenci vo veku 15 až 19 rokov. Tu bolo hlásených 671 ARO (7564/100 000), z toho chrípok 134 (1212/100 000). Vo vekovej kategórii 20 až 59 rokov hlásili lekári 1936 ARO (2948,7/100 000), chrípok 275 (441/100 000). Celkom dobre to vyzerá u ľudí vo veku nad 60 rokov, kde bolo hlásených 208 ARO (1329/100 000) a chrípok 27 (161/100 000). Celkovo bolo vo všetkých vekových kategóriách hlásených 4205 ARO (3793/100 000), chrípok 633 (560,2/100 000). Najvyššia chorobnosť nám zatiaľ vychádza u malých detí. Pre porovnanie, v druhom kalendárnom týždni hlásili lekári v meste spolu 3696 ARO (5780/100 000), čiže tu máme nárast asi o 15 percent. No a pri chrípke to predstavuje počet 475 (541,5/100 000). Zaujímavá je ale skutočnosť, že zaznamenávame dosť veľa rôznych komplikácií, najmä na Furči. Ide o sínusitídy, zápaly priedušiek a ďalšie komplikované stavy."
Epidemiológovia upozorňujú, že ak už niekto na chrípku ochorie, mal by ju poriadne vyležať, dodržiavať dôsledne liečebný režim a predovšetkým dopĺňať tekutiny vypotené počas ochorenia z organizmu. Za najúčinnejšiu ochranu proti chrípke však stále považujú odborníci očkovanie. Pred ochorením sa dá preventívne chrániť aj častým vetraním bytu, prechádzkami na čerstvom vzduchu, prísunom vitamínov a vhodným oblečením.
Od začiatku chrípkovej sezóny identifikovali doposiaľ v Národnom referenčnom laboratóriu pre chrípku 12 kmeňov vírusu chrípky. Ako tvrdia niektorí lekári, počet chorých na ARO, vrátane chrípky je pravdepodobne vyšší ako zatiaľ udávajú štatistiky. Mnohí ľudia napríklad ani lekárov nenavštívia, lebo majú strach, že prídu o zamestnanie, dostanú nižšiu mzdu a pod. Sami si "naordinujú" lieky a chodia ďalej do práce.
Chrípka
Závažné, vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus chrípky. Po jeho usadení v horných dýchacích cestách začína ochorenie veľmi rýchlo najmä u ľudí, ktorí nemajú proti aktuálnemu typu vírusu vytvorené protilátky. Mnohí pacienti sa mýlia v tom, že akékoľvek postihnutie horných dýchacích ciest považujú za chrípku.
Príznaky
Na Slovensku ochorie ročne na chrípku a jej podobné ochorenia okolo dvoch miliónov ľudí. Dva až tri dni po vniknutí vírusu do organizmu začínajú bolesti svalov, hlavy, kĺbov, malátnosť, teploty. Tie sú niekedy také vysoké, že človeka pripútajú na lôžko. Až potom sa objavia príznaky postihnutia horných dýchacích ciest. Kašeľ, bolesti hrdla, plný nos. Chrípku môže nebezpečne skomplikovať zápal pľúc, priedušiek, stredného ucha. U osôb nad 65 rokov veku, s chronickými ochoreniami srdca, ciev, pľúc, obličiek, pečene a imunitného systému, môže ochorenie končiť aj smrťou.
Očkovanie
Pri chrípke sú antibiotiká neúčinné, najlepšou prevenciou je očkovanie. Chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, preto výrobcovia očkovacích látok pripravujú pre každú očkovaciu sezónu vakcíny s novým aktuálnym zložením chrípkových vírusov. Očkovanie začína koncom septembra až začiatkom októbra, trvá do konca februára. Ochranný účinok nastupuje 10-14 dní od podania vakcíny. Zdravotné poisťovne by mali plne hradiť očkovacie látky osobám 60-ročným a starším, pacientom (bez ohľadu na vek) s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Takisto zdravotníkom prichádzajúcim do priameho kontaktu s pacientmi a príslušníkom jednotiek Armády SR, poverených špeciálnymi úlohami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári