sme si preto rozdelili na viac častí. Aspoň jednou, dvoma vetami sa chceme zmieniť o mestách, po ktorých dostali meno aj košické ulice.
Najviac hlavných miest má mestská časť Sídlisko Ťahanovce, takže si dnes urobíme malú exkurziu po najmladšej mestskej časti. Aténska ulica dostala meno podľa hlavného a najväčšieho mesta Grécka. Atény boli pomenované po bohyni Aténa.
Po hlavnom meste Srbska je pomenovaná Belehradská ulica. Belehrad bol do roku 1992 hlavným mestom veľkej Juhoslávie. Bombardovaním bol v roku 1999 veľmi poškodený.
Berlínska ulica symbolizuje hlavné mesto Nemecka. Po zjednotení východnej a západnej časti sa Berlín stal jedným z najväčších miest Európy.
Na Bruselskú ulicu ťahanovského sídliska sa sídlo Európskej únie zatiaľ nepresťahovalo, ale aspoň je po hlavnom meste Belgicka, ale aj neoficiálnom hlavnom meste Európy pomenovaná jedna košická ulica.
Aj metropola Maďarska Budapešť zostáva ležať na brehoch Dunaja, ale pri pomenovaní ulíc sme si požičali aspoň meno. Veľkomesto vzniklo v roku 1873 zlúčením troch samostatných častí Peštianskej župy - Budína, Starého Budína a Pešti, Budapeštianska ulica o omnoho viac rokov neskôr.
Na košickom sídlisku máme aj "Paríž Balkánu". Taký prívlastok má hlavné a najväčšie mesto Rumunska Bukurešť, ktoré sa rozprestiera medzi Karpatmi a Čiernym morom. O niečo menšia a bez druhej najväčšej budovy na svete, akou je Dom národov, je Bukurešťská ulica, ale v blokoch tam býva tiež dosť národa.
Zajtra sa pozrieme do ďalších metropol blízkych i vzdialenejších štátov a budeme pokračovať v hodine zemepisu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári