historické cesty Zemplína, nemohli zostať prázdne. A práve z toho profitovali majitelia hostincov, ktorých boli v centre desiatky. Prvý na našich potulkách sa nachádzal na rovnakom mieste ako dnes Live club (predtým Eldorádo)... Znalec starých máp Jaroslav Gorás hovorí, že v týchto miestach stál už začiatkom minulého storočia.. A vraj v ňom kvalitnému moku neodolal ani známy zemplínsky umelec Theodor Mousson.
Ale aby sme šli pekne po poriadku, pri dome vdovy Hazayovej, ktorý sme spomínali minule, stáli ďalšie štyri - dnes je v nich NF Collection, HVB banka, spomínaný Live club, vzadu prepojený s Rockerom a prízemná budova, kde donedávna sídlil Orange. Podľa Gorásových zistení na pozemkoch pod nimi stáli objekty už v roku 1866.
"Dokazuje to historická mapa z tohto roku, ale objekty sú na nej zachytené ako spalné, t. j. museli mať horľavú minimálne strechu. Predpokladám, že to boli len predchodcovia súčasných objektov."
Dodáva však, že na starej fotografii z vojenskej prehliadky v roku 1926 už sú v súčasnej podobe. Podľa katastrálnej mapy z roku 1938 je už na mieste, kde je dnes NF Collection, do hĺbky zakreslených 10 popisných čísiel. Všetky štyri budovy museli stáť skôr ako dnešná Mladosť, ktorá na fotografii v roku 1926 ešte neexistuje.
Všetci títo štyria svedkovia minulosti nevybočovali z vtedajšieho architektonického štýlu smerom do námestia boli "výstavné" obchody a prevádzky, ktoré majitelia najčastejšie prenajímali za slušnú sumu a za nimi sa ťahala do hĺbky zástavba, kde sídlili ďalšie obchodíky, živnostníci a pod. (pravdaže, za nižšie ceny). Zákazníci sa do dvora dostali cez dufart (podchod), ktorý sa zachoval na budove NF Colection (vzadu je pizzeria). Medzi Live clubom a HVB bol na tento účel priechod (pozor, nie dufart, nad ktorým bola časť stavby). Zmizol - dnes je v ňom predajňa Tiny. Priechod však zostal medzi Live clubom a prízemnou budovou.
V budove NF Collection boli prevádzky Mórica Sommera, pravdepodobne mliekára a Arnošta Záborského, ktorý tu mal pohrebníctvo, ktoré sme už spomenuli v predošlých potulkách. Tam, kde je dnes HVB banka, zase sídlil obchod Ludvika Brűglera. Všetky vchody do krámov v tých časoch siahali až na úroveň ulice a zástavba zase ďaleko dozadu... Do dnešných čias dlhý dvor zostal iba za obchodom Mórica Somera, podľa Gorása tu zbúrali budovy len na dvoch parcelách.
Architektonicky najzaujímavejším zo štvorice je jediný poschodový dom (teraz Live club). Podľa Gorásových zistení patril kníhkupcovi Votrubcovi - knihy sa predávali na poschodí, dole bol už vtedy hostinec. Prenájomcovia týchto priestorov sa často menili, ale zameranie zostalo. Dodnes. Podľa dobových pohľadníc tu bol Viniansky hostinec, Gorás z rozprávania pamätníkov zistil, že tu kvalitným vinianskym vínam neodolal ani známy zemplínsky umelec Theodore Mousson. A vraj sem chodil častom a rád: "Ako stavbár a milovník histórie môžem len dodať, že táto budova si aj vďaka majiteľom zachovala štýl, charakter a architektúru."
Na pohľad nezaujímavý, ale kedysi často navštevovaný najbohatšími michalovskými paničkami, bol Módny dom, ktorý sídlil v nenápadnej budove vedľa Live clubu. Podľa Gorásových zistení bol rozdelený na polovice v jednej predával Marek Berkovic, v druhej Štefan Tertinský, ktorý mal aj kníhkupectvo a papiernictvo. Donedávna tu bola predajňa Orange. Paradoxom je, že tento maličký "Dávid" prežil do dnešných čias, kým "Goliáš", ktorý stál vedľa, sa už zachoval len na dobových pohľadniciach hovoríme o židovskej bužni, ktorá stála tam, kde je dnes veľké parkovisko....Práve ona bude prvou zo série budov, ktoré z námestia navždy zmizli...Ale o tom až na budúce.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári