životu a rozvoju obce. Kňaz Kamil Ján Hudák, ktorý sa narodil 23. októbra 1919 v Ploskom prežil v Starom celé štvrťstoročie. Všetci ho tu poznali nielen ako svojho duchovného, ale aj ako človeka, ktorý miloval svojich Staranov a rád im pomáhal. Po 25 rokoch služby odišiel v roku 1997 z obce do Kongregácie bratov Najsvätejšej Sviatosti v Českých Budejoviciach, kde strávil posledné roky svojho života.
Do Starého sa však vždy rád vracal. O to viac obyvateľov obce ranila správa, že ich duchovný otec odišiel 5. januára 2007 do večnosti . Jedným z jeho posledných želaní bolo, aby ho pochovali práve v obci kde prežil najkrajšie chvíle svojho života. Na miestny cintorín sa s ním prišlo rozlúčiť približne 2-tisíc ľudí nielen zo Starého, ale z celého okolia.
Hudák prijal kňazskú vysviacku 27. júna 1954 v Litoměřiciach. Spočiatku pôsobil ako archivár Biskupského úradu v Košiciach, neskôr ako kaplán vo farnostiach Prešov, Vranov nad Topľou, Bardejov, Trebišov a ako správca farností Zemlínsky Branč a Staré. Tu strávil najdlhšie a najplodnejšie obdobie svojho kňazského života a to 25 rokov. Obyvatelia obce mu vďačia za veľa. Bol to kňaz a duchovný otec, ktorý mal nadovšetko rád svojich Staranov. Svoj čas venoval nielen starším obyvateľom, ale aj mládeži, ktorú vychovával v kresťanskej viere.
Popri kňazskej činnosti sa venoval obnovám kostolov vo farnostiach a filiálkach. Za jeho pomoci bol obnovený aj Staranský kostol. Podľa obyvateľov nebyť jeho, tak by kostol možno úplne schátral. "Dá sa povedať, že v 70. rokoch chodil z jedných dverí do druhých aby získal razítko a začal s rekonštrukciou kostola. Bojoval za to dosť dlho a nakoniec sa mu to predsa len podarilo," skonštatoval starosta obce Albert Dunca a dodáva, že "dnešný staranský kostol vďačí za tu nádheru práve jemu".
Miestny hovoria, že Hudák bol kňaz s veľkým srdcom, ktorý každému podal pomocnú ruku a vedel sa s každým porozprávať a poradiť. Keď mu už sily nestačili na vykonávanie kňazskej služby, rozhodol sa, že odíde do dôchodku. Posledné roky svojho života strávil v Kongregácii bratov Najsvätejšej Sviatosti v Českých Budejoviciach. Po svojom odchode na svojich Staranov nezabudol a občas ich potešil svojou návštevou. Pred tromi rokmi s nimi oslavoval svoje okrúhle 50. výročie kňazstva.
Trinásteho januára tohto roku ho obyvatelia obce videli naposledy na jeho poslednej ceste. So svojím kňazom sa rozlúčili na miestnom cintoríne. Pochovali ho pri Dome smútku, ktorý bol postavený aj jeho zásluhou a ktorý nazval Domom nádeje. Pohrebných obradov a svätej omši, ktorú celebroval arcibiskup Alojz Tkáč s pomocným biskupom Boberom sa zúčastnilo okolo 80 kňazov, dvaja košický bohoslovci, rodina a približne 2-tisíc ľudí z obce a blízkeho okolia. Celý týždeň prebiehalo v obci Staré veľké organizovanie príprav pohrebu, do ktorých sa okrem kňaza Vincenta Pristaša zapojil aj miestny požiarny zbor, ktorý vykonával usporiadateľskú službu. Ženy z dobrovoľnej organizácie Rozkvet, Alena Jozefová, ale aj ďalší obyvatelia obce a z radov širokej verejnosti.
Autor: Martina Králiková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári