vyše 350 úradníkov. A hoci poslanci pravicovej koalície celé roky kričali, že náklady magistrátu treba výrazne zosekať, najmenej o 30 percent, odkedy v meste vládnu, vznikajú nové a nové oddelenia, pribúdajú posty a o zriadení ďalších sa už rokuje vo vedení radnice.
"Keď som pred rokom nastúpil do pozície riaditeľa, na magistráte pracovalo vyše 250 ľudí. V priebehu roka prichádzali na mesto ďalšie kompetencie, stále bežia aktivačné práce a s nimi prichádzajú aj koordinátori. Teraz máme zmluvu s úradom práce pre 350 aktivačných pracovníkov a k tomu máme 18 koordinátorov. Pribudli nám pracoviská v sociálnej oblasti - komunitní pracovníci (18), zriadenie opatrovateľskej služby na Južnej triede (6), krízové centrum v Krásnej (7), najviac ľudí prišlo v súvislosti s novelou zákona o Košiciach - stavebné úrady sa presunuli z mestských častí na mesto, to je ďalších 42 zamestnancov. Spolu je to cca 350 pracovníkov," hovorí riaditeľ magistrátu Milan Sabol.
V tomto roku má vzniknúť ďalší špeciálny referát so štyrmi stálymi zamestnancami, ktorí sa budú špeciálne venovať projektu Európske hlavné mesto kultúry. "Zamestnali sme Mareka Kolarčíka ako hlavného projektového manažéra, k nemu majú prísť ďalší dvaja alebo traja, ktorí budú pripravovať tento projekt."
Na otázku, či je logické prijímať ľudí do trvalého pomeru, keď nie je jasné, či vôbec Košice budú tým vybraným slovenským mestom, riaditeľ Sabol odpovedal: "Nie je to predčasné, chceme uspieť, aby nevybrali iné mesto zo Slovenska. Rozhodne sa na budúci rok v septembri, dovtedy chceme pre to urobiť všetko."
Pritom na jestvujúcom oddelení kultúry v súčasnosti pracuje 15 stálych zamestnancov, vrátane v minulom roku prijatého politika z SDKÚ Ladislava Vasiľa. A v polovici minulého roka bol vytvorený referát marketingu a propagácie s ďalšími troma zamestnancami, ktorého vedúcim je šéf volebnej kampane primátora z aprílových doplňujúcich volieb Neuwirth.
Je riaditeľ magistrátu presvedčený, že je magistrát dobre usporiadaný a netreba na ňom nič meniť? "Treba zosúladiť agendu energetiky, vytvoriť jedno pracovisko z tých ľudí, ktorí sú roztrúsení po rôznych oddeleniach. Mal by vzniknúť referát, ktorý by riešil racionalizáciu energetiky mesta, úspory energie v našich objektoch, na školách. A potom aj kompetencie v zmysle zákona o tepelnej energetike. Mesto bude vydávať aj licencie jednotlivým firmám na dodávku tepelnej energie. Takýto referát plánujeme zakomponovať do organizačnej štruktúry. Uvažujeme aj o vytvorení investičného oddelenia, pociťujeme problém pri dopravných aj pri pozemných stavbách. Chceli by sme zastrešiť celú stavbu od prípravy až po realizáciu, stavebné dozory, majetkovoprávne vysporiadania pozemkov. Vytvorili by sme ho z pracovníkov, ktorí sa tejto agende venujú už teraz na magistráte a tím by sme doplnili aj novými odborníkmi," vysvetľuje riaditeľ Sabol, kde by sa magistrát ešte mohol rozrásť.
A čo bude so znižovaním nákladov magistrátu, ako o tom hovorili celé roky pravicoví poslanci, keď primátoroval Zdenko Trebuľa? "Možno niekde sa znižovať bude, povedzme na oddelení správy majetku, pretože pomaly bude končiť predaj majetku. Takže referát sa bude redukovať, pretože odpredaje nebytových priestorov pomaly skončia. Uvažuje sa aj o vykonaní personálneho auditu. Ten, ktorý sa v minulosti robil, nepriniesol výsledky, ktoré mal priniesť. Zatiaľ to nie je rozhodnuté. Ja ako riaditeľ najlepšie viem, kde treba ľudí prijať a kde redukovať. Mne audit netreba, len sa o ňom uvažuje. Výrazná organizačná zmena sa však nechystá," dodal riaditeľ magistrátu Milan Sabol, ktorého do funkcie nominovala SDKÚ-DS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári