neskôr sa zotavoval z ťažkého zápalu pľúc. V nedeľu odborníci z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., Košice, ktorý má sídlo v nemocnici na Triede SNP 1, pomáhali aj pri niekoľko hodín trvajúcej operácii srdca 64-ročného V. Mečiara. Operačný tím bol zložený z kardiochirurgov VÚSCH a Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCh) v Banskej Bystrici, kde sa operácia konala. Boli pri nej aj generálny riaditeľ SÚSCCh a vzdialený príbuzný prominentného pacienta Peter Mečiar a generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol, štvorčlenný operačný tím viedol košický kardiochirurg Michal Hulman (na snímke).
"Išlo o štandardný kardiochirurgický zákrok, výnimočný bol len osobnosťou, ktorú sme operovali," povedal nám včera M. Hulman, primár kardiochirurgického oddelenia VÚSCH. "V našom košickom ústave robíme ročne okolo 400-450 takých zákrokov, aký podstúpil pán Mečiar. Stav pacienta je zatiaľ uspokojivý, nevyskytli sa žiadne pooperačné komplikácie. My sme sa zúčastnili operácie, ale celú predoperačnú prípravu robili v Banskej Bystrici. Zákrok trval približne tri hodiny a pätnásť minút. Asi naprominentnejším pacientom, ktorému sme robili by-pass v Košiciach, bol rožňavský biskup Mons. Eduard Kojnok."
Mečiar prišiel do B. Bystrice v nedeľu okolo 10.00 hod. sprevádzaný manželkou a ďalšími rodinnými príslušníkmi, operácia sa začala o 14.00 hod. Lekári V. Mečiarovi voperovali šyri koronárne by-passy z ciev, ktoré mu odobrali z nohy. Počas operácie bol 75 minút napojený na mimotelový obeh krvi (zabezpečoval Košičan Matúš Marcin - pozn. red.) a mal 41 minút zastavené srdce. Počas zákroku sa nevyskytli absolútne žiadne problémy. V potrebe operovať V. Mečiara utvrdili lekárov výsledky vyšetrení, ktoré predseda ĽS-HZDS absolvoval v SÚSCCh počas dvoch dní koncom minulého roka. Mečiar mal problémy s dýchaním kvôli nedostatočnému prekrvovaniu srdca.
Ako na včerajšej tlačovej konferencii v B. Bytrici (zdroj SITA) informoval P. Mečiar, stav V. Mečiara po operácii je stabilizovaný, ak nenastanú komplikácie, do domácej liečby by ho mohli prepustiť už koncom tohto týždňa. Podľa P. Mečiara, do práce by sa mohol líder ĽS-HZDS vrátiť po dvoch až troch týždňoch od operácie.
Srdcový by-pass
Metóda, pri ktorej sa zúžený úsek tepny premostí časťou zdravej tepny, odobratej z iného miesta tela pacienta. Operácia sa zvyčajne robí až v období rekonvalescencie alebo preventívne, ak sa u pacienta s ischemickou chorobou srdca pri angiografickom vyšetrení zistí zúženie koronárnych ciev.
Rekonvalescencia a rehabilitácia
Pacienti by mali čo najskôr vstať z lôžka a pohybovať sa. Zvyčajne sú už týždeň po operácii prepustení zo zdravotníckeho zariadenia a zaradení do kardiologického programu. Jeho súčasťou je súbor vybraných cvikov, poučenie o spôsobe stravovania, ako aj odporúčania súvisiace s celkovou životosprávou.
Angína pectoris
Najčastejší prejav ischemickej choroby srdca. Pri tomto ochorení vencové tepny zásobujúce srdcový sval nie sú schopné dodávať potrebné množstvo kyslíka. Každé zvýšenie jeho potreby, napríklad pri cvičení alebo strese, vystavení sa chladu či požití ťažkej potravy, vyvolá ischémiu. Ide o stav, pri ktorom istá časť srdcového svalu nemá dostatok kyslíka. Najčastejšie príznaky sú bolesť a pocit ťažoby, niekedy sa môže vyskytnúť dýchavičnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári