percento z vkladov, ktoré zverili týmto inštitúciam v nádeji, že sa ich peniaze zhodnotia. To, že sa tak nestalo, ale tisícky ľudí prišli o svoje celoživotné úspory, je fakt, s ktorým sa len ťažko zmierujú.
Konkurzné konania nebankoviek nie sú ukončené, pokračujú súdne konania a aj peniaze, ktoré by sa mali deliť zo speňaženého majetku, sú ešte v nedohľadne. Ani to, koľko to bude, nie je dnes známe. Rovnako je to so sľúbeným čiastočným odškodnením štátom. Pripomenúť treba, že keď k tomu dôjde a zákon bude prijatý, týkať sa to bude len tých občanov, ktorí si svoje pohľadávky uplatnili v konkurznom konaní. Keď konkurz vyhlásený nebol alebo bol zamietnutý z dôvodu, že sa nepreukázal žiaden majetok úpadcu, ktorý by pokryl aspoň náklady na konkurzné konanie, nárok nevznikne a na odškodnenie môžu poškodení klienti zabudnúť. Týka sa to aj tých, ktorí zverili svoje peniaze do Nick Finance, vedenému podnikateľkou Dobroslavou Krajníkovou. Hoci čakali výnosy od 46 do 62 percent, teraz im nemá kto vyplatiť ani korunu z vloženej sumy, pretože niet z čoho.
"Žiaľ, je to tak. S odškodnením štátu nemôžu rátať tí, čo vložili peniaze napríklad do Nick Finance, kde konkurz vyhlásený nebol. Nedostanú ani korunu. Iróniou je, že žiadne peniaze nemajú nádej získať ani z konkurzného konania, keďže sa neuskutočnilo. Aj keď si svoje pohľadávky uplatnili v občianskoprávnom súdnom konaní a majú platobný rozkaz, ani exekútor nevymôže od úpadcu nič, keďže ten nemá majetok. A to je aj prípad veriteľov Nick Finance," uviedol prvý podpredseda Združenia poškodených občanov nebankovými subjektami Ján Derner.
Ako dodal, keď bude zákon prijatý a peniaze sa nájdu, mohlo by to byť podľa J. Dernera ešte v tomto, najneskôr v budúcom roku. V akej výške, to si dnes nikto nedovolí odhadovať.
Autor: Kveta POHORSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári