ktoré v prvých ročníkoch otvoria. Do prvého ročníka by malo nastúpiť šesťročné dieťa, rodičia však majú možnosť odložiť túto povinnosť o rok. Väčšinou by sa tak mali rozhodnúť po porade s psychológom. Rodičia s tým nezriedka špekulujú. Mnohí pritom nevedia, že šesťročné dieťa musia do školy zapísať aj napriek tomu, že uvažujú o odklade školskej dochádzky. Stačí, ak svoje rozhodnutie škole oznámia neskôr.
Riaditeľka Pedagogicko-psychologickej poradne pre predškolské zariadenia a základné školy Eva Fazekašová tvrdí:
"Pokiaľ dieťa navštevuje predškolské zariadenie a pedagogický zbor neupozorní rodiča na nedostatky v príprave na zaškolenie, nie je dôvod, aby rodič navštevoval psychológa. Ak má dieťa vytvorené všetky podmienky na to, aby bol zachovaný zdravý vývin v jemnej motorike, pozornosti, pamäťových schopnostiach a dostáva dostatok stimulov, tak aj počas úplne normálneho bežného vývinu sa dieťa pripraví na školu. Pre rodiča musí byť vždy podnetom pedagóg, alebo ak doma pri pozorovaní zistí, že dieťa oproti vekovej norme v niečom zaostáva."
Rodič by si mal všímať, ako dlho udrží dieťa pozornosť pri jednej činnosti, či zvláda prácu s ceruzkou. Musí vidieť, či je ochotné kresliť, alebo to úplne odmieta. Dôležité je, aby bol kreslený prejav adekvátny veku, dieťa musí vedieť nakresliť jednoduchú postavu so základnými črtami tela.
"Rodič je dôležitým článkom v tomto procese, on vie, či dieťa siaha po ceruzke, kreslí nejaké výjavy zo života, rozprávok. Pokiaľ toto nerobí a odmieta pracovať s ceruzkou, to je podnet pre rodiča, že ruka, alebo koordinácia oko - ruka nie je dobre spolupracujúca."
Ak to tak nie je, treba navštíviť psychológa. Ten odporúča odklad, no zákonný zástupca s týmto záverom nemusí súhlasiť. Pokiaľ rodič s odkladom nesúhlasí, škola je povinná v zmysle zákona dieťa prijať do prvého ročníka a vydať preň rozhodnutie. Rodič má potom ešte jednu možnosť.
"Ak sa v priebehu polroka potvrdí to, že dieťa naozaj nezvláda učivo v prvom ročníku, môže sa navrhnúť ešte dodatočný odklad školskej dochádzky. Teda sa dieťa vráti do domáceho prostredia alebo predškolského zariadenia," hovorí psychologička a pripomína súčasnosný trend, že rodičia zvolia odklad aj napriek zrelosti dieťaťa na školu. Je to pre nich pohodlnejšie, aby sa mu ešte nemuseli intenzívne venovať. To však nie je vždy správne.
"Pokiaľ sa predpokladá, že dieťa môže mať nejaký problém, určite budúcemu prvákovi odklad pomôže. Spozorovali sme ale, že mnohí rodičia sa bez akéhokoľvek dôvodu rozhodnú pre odklad. Veľakrát aj prostredie dieťaťa je také, že si rodič povie, nebudem mať starosť, nemusím mu nakúpiť školské pomôcky. Je to aj finančná záťaž pre niektoré rodiny, neraz teda prichádzajú s požiadavkami na odklad aj z tohto dôvodu. Väčšinou však, pokiaľ psychológ nenájde vo vývine odchýlky, odklad nenavrhne. Ale samozrejme, pokiaľ rodič trvá na odklade, škola je povinná ho akceptovať."
Aj tu však treba zvažovať, aby ste dieťaťu neublížili. Rok môže byť strateným časom, ale aj veľkým bonusom.
"Pokiaľ sa mu venujú za ten rok odkladu, dostáva adekvátne podnety a sú rozvíjané pamäťové i rečové schopnosti, nie je to na škodu. Žiaľ, máme aj také rodiny, kde donútia školu urobiť odklad a dieťa následne nie je v podnetnom prostredí, nik sa mu nevenuje. Nenavštevuje škôlku. Za ten rok dieťa stratí aj z tých schopností, ktoré už malo rozvinuté. Treba rozlišovať, či za ten rok odkladu bude dieťa adekvátne rozvíjané."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári