červenoarmejcov sa nevedeli dočkať aj preto, lebo v dome ukrývali sovietskeho výsadkára, inštruktora, ktorý sa v roku 1944 podieľal na príprave Slovenského národného povstania.
"Viete, vtedy bolo dosť veľa kadejakých udavačov a človek si nemohol byť istý, či sa neocitne na zozname ľudí, ktorí majú byť zatknutí. Boli však aj jedinci, ktorí nám dávali echo, že fašisti niečo chystajú. Vtedy moja mamka, ktorá sa v noci nikdy kvôli tomu ani nevyzliekala, vždy toho sovietskeho vojaka odviedla z domu na miesto, kde ho nemohli nájsť. Nakoniec však všetko dobre dopadlo," zaspomínala si dnes už 76-ročná ženička.
Tak ako veľa ďalších, prišla včera popoludní na Námestie osloboditeľov, kde si položením vencov a kvetov k pamätníkom Košičania, odbojári, predstavitelia štátnej správy, samosprávy, diplomatického zboru, armády, polície, zástupcovia politických strán a hnutí pripomenuli 62. výročie oslobodenia mesta.
"Po dlhom čase prišli do Košíc aj zástupcovia veľvyslanectva Ruskej federácie, vedení pánom veľvyslancom," povedal nám Vojtech Záhorský, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Košiciach, ktorý spolu s mestom pietny akt zorganizovali. "Žiaľ, po prvý raz tu chýbajú zástupcovia Generálneho konzulátu Maďarskej republiky v Košiciach. Ospravedlnili sa s tým, že boli odvolaní z funkcie. Na miesta vraj vymenovali iných, ale ešte nemajú poverenie. Sľúbili však, že na oslavy výročia ukončenia vojny a SNP určite prídu."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári