rannej hodine by zobudilo aj mŕtveho. Pracovníčky Miestnej správy bytov na čele s riaditeľom Dušanom Slezákom, starosta mestskej časti Rudolf Reštei, miestna i štátna polícia pripravovali kontrolu technického stavu nájomných bytov v prísnom utajení a vyrazili do terénu v plnej zbroji. Skontrolovať chceli aj nájomníkov, teda kto z nich má povolenie bývať a kto tam prebýva načierno.
Preverovali jeden byt za druhým. Neotvárali pri prvých, ani pri druhých dverách. Na chodbách nebolo počuť nič, všetci ešte sladko spali. Konečne sa podarilo kontrolórom zobudiť rodinu, ktorá nemala dôvod obávať sa, že bude zle. Koľko ľudí nahlásených, toľko bývajúcich. "Tam búchate zbytočne. Nie sú doma. Odišli do Anglicka a nikto tam nebýva. Tu som ja, môj druh a deti," povedala rozospatá nájomníčka. Jedno bolo síce navyše, ale od susedov oproti. Kontrola v kúpeľni vydesila pracovníčku na smrť. Postarala sa o to mačka. V podstate bolo všetko v poriadku. Nie však všade. "Čierny odber elektriny, na to sú veru experti. V jednom z troch kontrolovaných domov sa na nový rozvod museli nájomníci poskladať. Keď chceli elektrinu, museli dať tisícku a ďalšie peniaze odvádzajú splátkovým systémom. Elektromery sú v pivnici. Keď platia, majú elektrinu, keď ju kradnú, tak len susedom, nie elektrárňam," vysvetlil riaditeľ MSB D. Slezák.
V porovnaní s predchádzajúcou kontrolou nastalo výrazné zlepšenie, ale ešte vždy je problémov dosť. Podľa správcu bytov aspoň sa podarilo zastaviť narastanie dlhov. Stále sa pohybuje okolo 10 miliónov. Výrazne pomohla regulácia dodávok pitnej vody a inštitút osobitného príjemcu. V súčasnosti je posudzovaných 270 osôb. V spoločnosti U. S. Steel našlo zamestnanie 42 sociálne odkázaných ľudí, čo im značne zlepšilo finančnú situáciu a nájomné sa im zráža z platu.
"Oproti stavu prihlásených osôb bolo v 72 bytoch o 66 ľudí viac. Neboli to však cudzí, ale Šačania. Druh, družka, neprihlásené deti. V jednom byte odhalili štvorčlennú rodinu, ktorá nemala nájomnú zmluvu. V piatich nenašla kontrola nikoho. V rámci ´euroturistiky´ išli na zárobky. Dúfajme, že si aj zarobia, aby mohli splatiť dlhy. Zanechali sekeru 141-tisíc korún na nájomnom a za služby spojené s bývaním, ale aj 106-tisíc korún. Z Veľkej Idy si našli bývanie na Námestí oceliarov dvaja čierni nájomníci. Bez súhlasu mestskej časti si v suteréne urobili byt tri osoby. Aj keď je bez elektriny, nechýbal im televízor, mikrovlnka či sporák. Vrátili sa zo zahraničia a zabudli, že o byt pred štyrmi rokmi prišli," zhodnotil výsledok mimoriadnej kontroly starosta Rudolf Reštei.
Nelegálnych odberateľov elektriny odhalili v 46 zo 72 bytov. Zrušenie regulácie vody počas zimy sa správcovi bytov zrejme neoplatí. V dvoch domácnostiach tiekla nonstop, keďže tam chýbajú ventily. Pretekajúce záchody tiež neboli výnimkou. Môže to byť dôvod na to, aby sa k obmedzeniam vrátili. Najhoršie je to v bloku č. 10. V žalostnom stave sú spoločné priestory, chodby a schodištia, bez vchodových dverí a okien. Od špiny si ešte neodvykli.
"Môžete prísť aj častejšie. Aspoň tu bude poriadok," reagovali na "razios" tí, čo za bývanie platia. Rekordní neplatiči zarúbali už veľmi vysoko. Dlžné čiastky presiahli 200-tisíc. V piatich bytoch je dlh viac než milión korún. Najvyšší je až 278-tisíc korún. Iba tri byty sú na nule, nájomníci teda nedlhujú ani korunu, v šiestich je menej ako 6 000 Sk. Ako skonštatoval starosta, rekordérov nečaká dobrá perspektíva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári