liečiť. Deväť mesiacov som čistý, vo väzbe zatiaľ užívam lieky, ktoré mi predpísal lekár. Keby to bolo možné, chcel by som, aby súd zvážil možnosť uloženia mimoriadne zníženého trestu," napísal v odvolaní 22-ročný Martin K., ktorý na verejnom zasadaní senátu Krajského súdu v Košiciach svoj návrh potvrdil.
V októbri lanského roka senát Okresného súdu Košice I uznal Martina K. a jeho 27-ročného spoluobžalovaného Petra G. vinnými zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi formou spolupáchateľstva.
Tohto trestného činu sa dopustili v marci až apríli lanského roka. A to tak, že v byte, ktorý sa nachádza v bloku na Ulici kpt. Jaroša, vyrábali metamfetamín, teda psychotropnú látku známu ako pervitín. Následne, na rôznych miestach v Košiciach, ju predávali konzumentom.
Pri domovej prehliadke bytu, resp. izby, v ktorej obžalovaní vyrábali drogu, bola nájdená biela kryštalická látka, väčšie množstvo rôznych chemikálií, injekčných striekačiek a malých uzatvárateľných vrecúšok. Okrem toho tam bolo aj zariadenie a tiež ďalšie nástroje a pomôcky na výrobu uvedenej psychotropnej látky.
Pri bezpečnostnej prehliadke sa u Petra G. našlo vrecúško, v ktorom boli 2 gramy bielej kryštalickej látky, injekčná striekačka so zataveným koncom, naplnená štyrmi ml bielej kryštalickej látky, 4 prázdne striekačky, ktoré slúžili ako odmerky, 5 žiletiek a 80 nepoužitých vrecúšok. U Martina K. sa okrem dvoch prázdnych vrecúšok, troch striekačiek, 18 dezinfekčných tampónov a čističa nechtov našiel aj písomný zoznam prekurzorov potrebných na výrobu psychotropnej látky. To, že išlo o metamfetamín, potvrdil narkotest vykonaný na vzorke zaistenej kryštalickej látky, ktorú vyrobili obžalovaní.
Tí sa k spáchaniu žalovaného trestného činu dobrovoľne priznali. Keďže obidvaja uznali vinu, senát Okresného súdu Košice I na pojednávaní vykonal dokazovanie len vo vzťahu k výroku o treste. So súhlasom procesných strán predseda senátu prečítal závery znaleckých posudkov, ktoré na základe vyšetrení obžalovaných vypracovali znalci z odboru psychiatrie.
Zo zistení znalcov - psychiatrov vyplynulo, že v kritickom čase Martin K. a Peter G. netrpeli duševnou chorobou ani poruchou. U oboch ide o nevyrovnané osobnosti a toxikomániu so závislosťou na pervitíne, vrátane abstinenčných prejavov. Znalci zdôraznili, že ich schopnosť rozpoznať nezákonnosť konania, ktorého sa mali dopúšťať, mohla byť zmenšená len pod vplyvom drog.
Keďže obidvaja obžalovaní sú závislí na drogách, podľa znalcov bez absolvovania ochranného protitoxikomanického liečenia je ich pobyt na slobode nebezpečný. A to preto, že v budúcnosti môže dôjsť k recidíve trestnej činnosti. Obidvaja obžalovaní sa z drogovej závislosti už ambulantne liečili, ale neúspešne. To bol dôvod, pre ktorý znalci navrhli súdu, aby im uložil ochranné liečenie ústavnou formou.
Procesné strany sa oboznámili aj s charakteristikami obžalovaných a ich registrami trestov.
Z čítania listinných dôkazov vyplynul záver, že Martin K. je nezamestnaný, slobodný, a zatiaľ nebol súdne trestaný. Na rováši má len jedno priestupkové konanie v súvislosti s krádežou. V rámci neho mu bola uložená pokuta vo výške 1 000 korún.
Peter G. je tiež slobodný a bez záväzkov. Na rozdiel od spoluobžalovaného, v jeho registri trestov je zaznamenaných 5 odsúdení, no v dvoch prípadoch sa na neho hľadí, ako keby nebol súdený.
Pokiaľ ide o výrobu a predaj drog, tohto trestného činu sa Peter G. dopustil v skúšobnej dobe dvoch podmienečných odsúdení. V jednom išlo o krádež, za ktorú mu Okresný súd Košice II vymeral 8 mesiacov so skúšobnou dobou do 13. augusta 2006. V druhom bol uznaný vinným z nedovolenej výroby a držby omamných a psychotropných látok, jedu, prekurzora a obchodovania s nimi. Okresný súd vo Vranove nad Topľou mu "naparil" jeden a pol roka so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Z výkonu trestu bol podmienečne prepustený, ale skôr ako uplynula trojročná skúšobná doba, spolu s Martinom K. sa "namočili" do ďalšej drogovej kauzy.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti, senát obžalovaným uložil diferencované tresty 4 a 6 rokov nepodmienečne. Pri rozhodovaní o uložení ochranného liečenia akceptoval závery znalcov z odboru psychiatrie.
Obžalovaní sa proti verdiktu odvolali. Krajský súd v Košiciach rozhodol o odvolaní Martina K. na verejnom zasadaní. V prípade Petra G. sa tak malo stať na neverejnom zasadaní senátu. Martin argumentoval hore uvedenými dôvodmi, najmä skutočnosťou, že sa chce čo najskôr podrobiť ochrannému liečeniu.
Napadnutý rozsudok odvolací súd po dôkladnom preskúmaní zrušil. Dospel k záveru, že výrok o treste je nepreskúmateľný. Vrátil ho okresnému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie, ale len v súvislosti s trestom.
Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári