Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Ľubomír Hochvart však tvrdí, že je to podmienené pomerne priaznivou jarou. Vlani nedochádzalo toľko k vypaľovaniam trávnatých porastov. "Žiaľ, vyzerá to tak, že oheň nás bude tento rok zamestnávať čoraz častejšie. Dokonca sa objavujú prípady, keď ľudia už teraz v januári vypaľujú trávy, a to sme tu ešte veru nemali. Príroda si robí, čo chce a vytvára na to vhodné podmienky," vysvetľuje riaditeľ Hochvart.
Ďalším problémom sú komíny. V sobotu nadránom horelo v Zlatej Idke. Popolom ľahla nadstavba rodinného domu. V tomto prípade hasiči síce časť domu zachránili, opäť však apelujú na vlastníkov rodinných domov, aby si dali svoje komíny častejšie kontrolovať a čistiť. "Problémom je, že pri rodinných domoch nevykonávame štátny požiarny dozor. Vyhlášky hovoria jasne, že čistenie komínových prieduchov by mali vykonávať majitelia pravidelne. Aj keď v minulosti bolo striktne určené, že to má robiť kominár, v súčasnosti to tak nie je. Ľudia by síce kominárov mali volať na kontrolu, no čistenie si môžu robiť sami."
A to nie každý vie. Aj preto dochádza k častým požiarom zapríčineným práve komínom. Podobne tomu bolo aj v Zlatej Idke. "Tam to išlo od kozuba, kde si majiteľ napojil vykurovanie ostatných miestostí. Viete, na dedinách sú ľudia vždy najmúdrejší a viac sa spoľahnú na svoj rozum, ako na odborníka. Potom to dopadne všelijako."
Ľudia teda v nejednom prípade kašlú na čistenie komínov a nechávajú tak svoje domy napospas osudu. Stačí však trocha sadzí a oheň môže byť na streche. Navyše veľa rodín prešlo pred časom na plynové kúrenie a teraz, keď plyn zdražel, využívajú tuhé palivo. Spaľujú to cez jeden komín a to je nebezpečné. "Stávajú sa aj také prípady a ľudia jednoznačne riskujú. Pri prechode na iné palivo by mali zavolať odbornú firmu. V niektorých prípadoch majú svoj diel viny aj samotné obce, ktoré by mali mať na dohľad nad komínmi preventinárov. Ľudí, ktorí by prišli a skontrolovali, či je všetko v poriadku. Nie všetky dediny to však robia."
Z minuloročných 430 výjazdov na okolí tvorili najvyšší počet technické výjazdy. Tie vykonávajú hasiči z troch staníc v Bidovciach, Moldave a Čani. Tá v Bidovciach sa však už rozpadáva, ani základy nevyhovujú.
"Musíme začať rekonštruovať, nezostane kameň na kameni. Mali by sme mať na tento účel okolo 15 miliónov korún, projekt je už schválený. Budovu potiahneme do výšky, pretože v okolí je problém s pozemkami," vraví Ľ. Hochvart a dodáva, že v blízkej budúcnosti by mohla do správy okolia pribudnúť štvrtá hasičská stanica. O jej výstavbe sa uvažuje v Kechneci.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári