Novú metódu prevzali košickí colníci od kolegov z Indie
Pod kolesami dvoch tatroviek zničili tony pirátskych cédečiek
Na Sídlisku Ťahanovce bolo včera dopoludnia o čosi rušnejšie ako obvykle. Postarali sa o to dve nákladné Tatry 815, ktoré na jednu z nezastavaných plôch doviezli približne štyri tony CD a DVD nosičov. Potom, ako ich z korby vysypali, zaradili spiatočku a kolesami ich zničili.
Kým doposiaľ sa colný úrad zbavoval zhabaného tovaru v spaľovni, šetrenie ho donútilo hľadať lacnejšie riešenia. Za každú tonu spálených hudobných nosičov totiž colníci museli platiť a keďže zhabané zásielky pribúdali, náklady na ich likvidáciu rástli do astronomických výšok.
"Tento nový postup nám poradili kolegovia z Indie. Z dlhodobého hľadiska síce nie je taký ekologický ako jednorazové spálenie, ale desaťkrát lacnejší," prezradil nám šéf odboru likvidácie košickej colnej správy Ing. Tibor Drvič, ktorý sa nedávno vrátil z mesačného školenia v Dilíí. "Ázia je jedným z hlavných výrobcov pirátskych CD a DVD-nosičov, preto razie do nelegálnych dielní sú na dennom poriadku. Množstvo zhabaných ´pirátov´ sa dá rátať na stovky ton mesačne. A na tisíce zas počty nelegálnych výrobcov a distribútorov. Vyvezenie kontrabandu za mesto, vysypanie a zničenie kolesami áut má pretov Indii aj výchovný efekt."
Na podobnú taktiku stavili aj košickí colníci, ktorým sa na sklade nazbierali približne štyri tony zhabaných nosičov. Pochádzali buď z predvianočných razií na Blšáku, alebo sa ich podarilo zadržať na ukrajinsko-slovenskej hranici. "Pôvodne sme ich chceli zničiť až na jar, no využili sme súčasné teplé počasie a bez snehu," prezradil nám Ing. Drvič. "Voľnú plochu na sídlisku nám prenejali jej majitelia za symbolický peniaz na 10 rokov, takže dnešnú akciu tu môžeme kedykoľvek zopakovať."
Samotný akt zničenia cédečiek a dévedečiek netrval dlho. Dve tatrovky si našli voľný kúsok, zodvihli korby a s rachotom ich obsah vysypali. Kým sa zvedavci, ktorí sa zbehli z neďalekých vežiakov, spamätali, autá zaradili spiatočku. Po niekoľkých metroch cúvania zastali a opäť sa pohli dopredu. Keď tieto posuny zopakovali asi desaťkrát, všetkým bolo jasné, že na kope nemohol zostať celý ani jeden kus. Niekoľkí svedkovia tejto "drámy" nadávali, iní vzdychali a našli sa aj takí, ktorí sa vrhli na "črepy" a pokúšali sa niečo zachrániť. Zbytočne...
"Garantujem, že nenájdu nič, čo by sa dalo použiť. Naše autá vážia niekoľko ton, takže svojim tlakom určite znehodnotili celý náklad," povedal nám jeden z vodičov tatroviek Peter Koleso. Mal pravdu. Stačila nám krátke prehliadka rumoviska, aby sme sa presvedčili, že použiteľný nezostal jediný kus. A hoci sa v hromade sutín prehrabávali aj niekoľkí z náhodných divákov, obišli naprázdno. Po vari polhodinke, kedy to vzdal i posledný optimista, vydal Ing. Drvič pokyn vodičovi neďaleko stojacého buldozéra. Ten celý náklad "zaoral" do zeme...
Hoci sa prvej demolačnej akcie na Ťahanovciach zúčastnilo iba niekoľko desiatok zvedavcov, zástupcovia médií nechýbali. Preto je isté, že sa o novej metóde košických colníkov zakrátko dozvie celé Slovensko z tlače, rozhlasu i televízie.
Róbert BEJDA
Autor: DPMK mení trasy, zastávky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári