na Terase, nenaštartovala ani posledná verejná súťaž na predaj jeho časti s cieľom výstavby hotela, ktorá prebehla koncom minulého roka. O viac ako 8-tisíc metrov štvorcových pri Zvončekovej ulici neprejavil do stanoveného termínu záujem ani jediný investor.
"Výsledok súťaže je pre nás veľmi prekvapivý, neviem si vysvetliť, prečo sa o také lukratívne územie neprihlásil ani jediný záujemca. Pritom máme informácie, že súťažné podmienky si vyzdvihli piati uchádzači a samotné mesto oslovilo veľkých investorov, o ktorých sme už z minulých období vedeli, že mali záujem. Možno medzi nimi stále rezonuje, že mesto malo zámer v minulom volebnom období riešiť asanačné pásmo ako celok," hovorí námestník primátora Mikuláš Čečko (KDH).
Zdôrazňuje, že riešenie asanačného pásma je jednou z najvýznamnejších priorít pravicovej koalície a vedenia mesta, ktoré má ambíciu naštartovať výstavbu v tomto volebnom období.
"Vo vedení mesta sa musíme zamyslieť nad formou, resp. filozofiou, ako pohnúť s týmto problémom. Predpokladám, že bude užitočné hovoriť aj s potenciálnymi investormi, aby sme poznali ich názory. Výsledky poslednej súťaže sú pre mňa o to prekvapujúcejšie, že bola na predaj ponúknutá veľká, takmer vysporiadaná parcela v prevažnej miere vo vlastníctve mesta a mestskej časti Západ. Rozhodujúca bola cena, kde sme stanovili minimálne 2-tisíc korún za meter štvorcový. To, že nikto neprejavil záujem, mi príde veľmi zvláštne," dodáva Čečko.
Podľa architekta Martina Jerguša z Útvaru hlavného architekta mesta Košice, ktorý sa asanačným pásmom dlhodobo zaoberá, má každé riešenie svoje výhody a nevýhody.
"Odpredaj po častiach, ako to mesto skúsilo v súťaži na blok pozemkov pri Zvončekovej, je problematický najmä preto, že investor by zostal osamotený v území bez adekvátnej prístupovej cesty a bez adekvátne upraveného okolia. Bol by odkázaný vyčkať, ako sa mestu, alebo inému subjektu podarí riešiť ďalšie územia v susedstve. Odpredaj po častiach môže byť problematický aj v tom, že sa mestu podarí odpredať relatívne vysporiadané časti územia a tie, na ktorých prevažujú súkromní vlastníci, mu zostanú na krku," vysvetľuje architekt Jerguš.
Výhody sú zasa v rozložení rizika, pretože do celého procesu by bolo zainteresovaných viacero subjektov, bola by tu možnosť porovnať ich postup a výkonnosť.
Dodal, že určité nevýhody má aj odpredaj územia ako celku s tým, že kapitálovo silný investor vysporiada súkromných majiteľov, postaví cesty a inžinierske siete a začne s výstavbou polyfunkčných objektov - nízkopodlažnou zástavbou s bytmi, administratívnymi priestormi, službami, obchodmi a hotelovými kapacitami. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi lákavo, môže sa však stať, že územie kúpi investor s cieľom urobiť dobrý biznis a bude čakať niekoľko rokov, kým cena na trhu s nehnuteľnosťami stúpne, aby predal pozemky ďalej so ziskom. Môže aj skrachovať, jeho podnikateľský zámer mu nemusí vyjsť, ale mesto už nebude mať páky do procesu zasiahnuť.
"Tieto riziká je možné do veľkej miery eliminovať dôkladným preverením ponúk jednotlivých firiem, ako aj ich referencií z už realizovaných podobných akcií," poznamenáva Jerguš.
Čo sa doteraz okolo strašiaka Košíc udialo
Mesto sa už v roku 2005 pokúsilo vo verejno-obchodnej súťaži ponúknuť celé asanačné pásmo s rozlohou 13,8 hektára. Záujem prejavil jediný investor - spoločnosť ACME, ktorá mala za sebou zahraničný kapitál a plánovala investovať 2,8 miliardy do vysporiadania pozemkov a postavenia inžinierskych sietí s tým, že mesto by jej svoje pozemky s rozlohou 7,7 hektára (spolu s MČ Západ) odpredalo za symbolickú korunu. Pozemky pre verejnoprospešné stavby (chodníky, parky a pod.), ktoré mala firma realizovať ako kompenzáciu za symbolickú cenu, si až do ukončenia revitalizácie územia mala prenajať od mesta, takže mesto by vlastne malo z týchto nevyužívaných pozemkov príjem. Tým sa mal tiež vytvoriť tlak na skoré ukončenie celého procesu revitalizácie. Poslanci pravice, ktorí mali vo výberovej komisii väčšinové zastúpenie, s ponukou nesúhlasili, pretože ju považovali za nevýhodnú pre mesto. Určité pochybnosti vyvolával aj fakt, že ponuku do súťaže pripravila len jedna firma. Vtedajší primátor Zdenko Trebuľa súťaž zrušil, po neúspešnej repríze odpredať aspoň jeden celok stojí pred mestom výzva, čo ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári