V minulosti ste na každom kroku michalovskej pešej zóny narazili na nejakú banku. Pred vojnou za väčšinou z nich stála židovská komunita. Viete, že tam, kde je dnes TMobile a predajňa Mladosť, kedysi stáli bankové domy? Dodnes sa zachovali aspoň približne ich fasády, v minulosti boli tvaru "L". Vpredu boli prevádzky a vzadu bývanie, ktoré siahalo ako had poriadne dozadu.
Znalec starých máp a milovník histórie Jaroslav Gorás ich nazval Langov a Hazayovej dom podľa posledných známych majiteľov. S istotou vie povedať, že starší je Langov, kde je dnes T-Mobile a obuv Rodo: "Mal dva vchody. Prvý bol tam, kde sa dnes vchádza do T-Mobile, druhým sa šlo do dvora tzv. dufartom (podchodom). Dnes je tu predajňa obuvi. Keď v nej budete, všimnite si klenby, ktoré to dokazujú." Podľa jeho zistení bol na tomto mieste zakreslený objekt už na mape z roku 1772, podľa všetkého išlo len o predchodcu Langovho domu. Podľa starej litografie z roku 1898 však už stál na svojom mieste. "Pred rokom 1941, kedy bola uvalená nútená správa na židovský majetok, tu bolo Židovské úverné družstvo, v zadných častiach boli kancelárie advokátov, lekárske ambulancie a vzadu dielne. Podľa archívnych materiálov tu istý čas ako riaditeľ pôsobil samotný Lang. Dnes sa z toho nezachovalo takmer nič."
Z architektonického hľadiska bol Langov dom klasickým príkladom vtedajšej výstavby. Bola tu aj pavlač, ktorá dnes už neexistuje. Podľa Gorása sa aj jeho fasáda zachovala len čiastočne.. "Žiaľ, polovicu objektu zmodernizovali a urobili tu obrovské výklady. Táto úprava bola urobená veľmi necitlivo vzhľadom na jej historickú hodnotu."
Hazayovej dom je mladší. Na pohľadnici z vojenskej prehliadky z roku 1926 ešte nestál, podľa Gorása vyrástol medzi rokmi 1928 - 32. V čase, keď vedľa stálo Židovské úverné družstvo, tu bola tiež banka. Perličkou je, že hneď vedľa oboch objektov bolo pohrebníctvo, čo evokuje trochu morbídny kanadský humor. Ak ste v banke prišli o všetko, truhly mali hneď vedľa....
Medzi Hazayovej a Langovým domom sa "dufart" zachoval dodnes. Miesta, kade si dnes robíme skratku z pešej zóny na paralelnú ulicu, v minulosti slúžili na prechod traktorov a poľnohospodárskych strojov. Dodnes sú spomienkou na to obrovské pánty, na ktoré sa vešala brána. Zostali na budove Mladosti, všimnite si ich, keď tadiaľ pôjdete. A ako to tu v tých časoch vlastne vyzeralo a prečo traktory? "Tam, kde sú dnes Farby-laky, boli garáže strojovej stanice. Predávali a opravovali sa tu rôzne poľnohospodárske stroje. Na pohľadnici je na fasáde označenie konsignačný sklad. Je to čosi ako dnes výhradné obchodné zastúpenie alebo centrálny sklad," hovorí Gorás. Podľa jeho zistenia bol predchodca tejto Strojno-traktorovej stanice v ulici Pasáž pri hoteli Gambrinus. To, za akých okolností sa presťahoval do Hazayovej domu, nevedno. Isté je, že si ako jediný dodnes zachoval terasu. Gorás zistil, že vdova, pochádzajúca z Košíc, väčšinu prízemnej časti objektu prenajímala a hore bývala. Podľa všetkého "kšeft" od nej neskôr kúpil alebo získal časť podielu vo firme p. Novák. Dokazuje to inzerát v novinách z roku 1936.
A ešte čosi: aby mali stroje kde natankovať, priamo pred domom stál výčapný stojan benzínky. V tých časoch ich na dnešnej pešej zóne stálo až šesť! Aj dnešná Mladosť má svoju tradíciu - Vegsö( farby laky, drogéria a pod.) sa tu nachádzal už v spomínaných časoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári