krojov. Poviete si, že takých ľudí je na Slovensku neúrekom. Rozdiel je ale v tom, že M. Lenková do svojich krojov oblieka bábiky.
Ku národnému odevu Slovákov mala vyštudovaná ekonómka vždy vrelý vzťah. Bodaj by nie. Veď jej rodiskom je rázovitá liptovská obec Východná, kde aj dnes mnohé ženy chodia oblečené v krojoch. Prvý kroj dostala, ako malé dieťa od svojej mamy. "Mama šila kroje všetkým deťom. Často som sa pozerala, ako to robí. Keď som sa na ňu dívala, v duchu som si hovorila, že keď vyrastiem, budem aj ja svojim deťom šiť kroje," prezradila Popradčanka.
To sa aj stalo. Každé z jej troch, dnes už dospelých detí má vlastný kroj z Východnej. Šitiu pre bábiky sa začala naplno venovať od roku 1999, po tom, čo odišla do dôchodku. Prvý kroj, ktorý ušila bol z Batizoviec. "Jeden priateľ mi zapožičal staršie bábiky a podľa neho som ušila kroje pre ženícha a nevestu. Myslím, že sa mi celkom vydaril," zaspomínala M. Lenková.
Odvtedy šije vždy keď má chuť a trochu času. Počas ôsmich rokov už obliekla viac ako 50 bábik do krojov z niekoľkých spišských a liptovských dedín. Napríklad do krojov zo Ždiaru, Vernára, Hýb, Kojšova, či Štrby. "Posledný kroj, ktorý som šila bol z Osturne," doplnila ľudová umelkyňa. Srdcu najbližší je samozrejme kroj z rodnej Východnej. Najväčšia "piplačka" je s výrobou goralských krojov. Tie sú v porovnaní s krojmi z Liptova bohatšie na rôzne výšivky. Najmenší kroj ktorý M. Lenková kedy šila bol určený pre približne 20-centimetrovú bábiku. Štandardne však šije na bábiky s výškou 40 centimetrov.
Používa rôzne materiály. Okrem klasického plátna dokonca aj exkluzívny kašmír. "Z toho šijem kabátiky, kapce háčkujem. Ako materiál používam aj látky zo šatiek na hlavu od mojej mamy, " vysvetlila Popradčanka. Každý kus odevu je identický s "veľkým" originálom. Dá sa z bábiky zobliecť, oprať a vyžehliť.
Šikovné ruky M. Lenkovej obdivujú ľudia na rôznych výstavách a remeselníckych trhoch po celom Slovensku. Absolvovala ich už niekoľko. Bábiky oblečené v jej krojoch sa dostali až do ďalekej Kanady a Japonska. Kým zahraniční turisti idú na nádherne zaodetých bábikách oči nechať a väčšinou aj načrú do peňaženky a niečo kúpia, našinci o takýto druh umeleckej činnosti veľký záujem nejavia.
To však M. Lenkovú od ďalšieho šitia neodrádza. naopak. V tomto roku by chcela v rodnej Východnej urobiť výstavu bábik v krojoch. "Nazvala som ju "Od kolísky po hrob". Ušila by som niekoľko krojov, od pracovného až po svadobný, takisto kroje pre deti. Dúfam, že sa mi to podarí zrealizovať," uzavrela Popradčanka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári