úrade v Trnave a ako farár v Nových Zámkoch. Spolu s Jurajom Fándlym založil Slovenské učené tovarišstvo. Bol prvým kodifikátorom spisovnej slovenčiny. Autor prác o slovenskej gramatike a pravopise Grammatica slavica a Slovár Slovenskí Česko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí. K rozprave o slovenskom hláskosloví Filologicko-kritická rozprava o slovenských písmenách pripojil návrh pravopisu Orthographia. Vychádzal zo západoslovenského nárečia. Bernolákovčina sa neujala ako celonárodný spisovný jazyk, mala však význam pre ďalšie formovanie slovenského jazyka. Narodil sa 3. októbra 1762 v Slanici na Orave.
1848 - Ľudovít Štúr vystúpil v uhorskom sneme proti maďarizácii slovenských ľudových škôl. Žiadal uzákoniť slovenské vyučovanie v nižších školách a používanie materinského jazyka pri bohoslužbách.
1922 - narodil sa herec a pedagóg Július Pántik. Dlhoročný člen Činohry SND, významná bola jeho spolupráca s filmom: Varúj, Biela tma, Katka, Rodná zem, Frona, Súdim ťa láskou. Do povedomia slovenskej verejnosti sa zapísal aj ako populárny predstaviteľ Deda Jozefa v detskom televíznom seriáli Bambuľkine dobrodružstvá. V Slovenskej televízii vystupoval vo viacerých legendárnych bratislavských pondelkoch. Stvárnil množstvo postáv v rozhlasových hrách a bol pedagógom na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. Zomrel 25. augusta 2002 v Bratislave.
1929 - v Atlante, Georgia, sa narodil americký bojovník za rasovú rovnoprávnosť Martin Luther King, vodca hnutia za občianske práva amerických černochov. Pochádzal z černošskej rodiny, vyštudoval filozofiu a teológiu. Od r. 1954 pôsobil ako baptistický kňaz, pričom zastával stanovisko nenásilného boja proti segregácii. Prezident J. F. Kennedy ho menoval do vládnej komisie pre prípravu nového zákona o občianskych právach, nepresadil ho však v Kongrese. Nositeľ Nobelovej ceny za mier (1964). Na jednej z akcií proti vojne vo Vietname 4. apríla 1968 bol zavraždený.
1974 - v Prahe zomrel český politik Josef Smrkovský. Od r. 1933 člen KSČ, počas okupácie v odboji, 1944-45 člen 4. ilegálneho výboru KSČ. V roku 1945 podpredseda Českej národnej rady, 1945-51 vysoký komunistický funkcionár, 1951-55 väznený, 1963 rehabilitovaný. Postupne jeden z predstaviteľov reformistického prúdu v KSČ. 1968-69 člen predsedníctva ÚV KSČ a predseda Národného zhromaždenia. Od r. 1969 postupne zbavovaný funkcií, v r. 1970 vylúčený z KSČ. Narodil sa 26. februára 1911.
1976 - v Bratislave zomrel maliar, karikaturista, spisovateľ Štefan Bednár. Študoval v Prahe, po r. 1939 sa usadil v Bratislave. Ako člen Komunistickej strany sa zúčastnil SNP, bol väznený v koncentračnom tábore. Po vojne sa venoval organizácii výtvarného života, bol predsedom Spolku výtvarných umelcov 29. augusta, Tajomníkom Umeleckej a vedeckej rady, šéfredaktorom Nového slova, časopisov Roháč a Výtvarný život. Venoval sa maľbe, kresbe, grafike, ilustrácii, karikatúre a bol tiež publicistom, napísal memoáre: Dvojník Šimon ide do Povstania, Bohémske časy, Bohém hľadá vlasť. Jeho synom bol spisovateľ Vlado Bednár. Š. Bednár sa narodil 15. mája 1909 v Myjave.
1992 - Európske spoločenstvo oficiálne uznalo Slovinskú republiku a Chorvátsku republiku ako nezávislé štáty.
Autor: Košice
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári