okrese Košice-okolie. V roku 1994 bola ako 16-ročná účastníčkou dopravnej nehody. Po nej ležala niekoľko týždňov v kóme a keď sa prebrala zistila, že zvyšok života strávi na invalidnom vozíku. Dôsledkom ťažkých zranení totiž bola paraplégia - ochrnutie od hrudníka nadol. Dolné končatiny má mladá žena totálne nehybné, horné čiastočne. Dokáže hýbať rukami, ale prstami na nich už nie. Napriek ťažkému zdravotnému postihnutiu K. Štulrajterová v stredu porodila zdravého, riadne donoseného chlapčeka. Jakubko mal po pôrode 3190 gramov a 51 centimetrov.
Po prijatí K. Štulrajterovej na II. Gynekologicko-pôrodnícku kliniku FN L. Pasteura (FNLP) Košice, plánovali lekári uskutočniť pôrod vo štvrtok, 11. januára. "No už po niekoľkých hodinách začali u pacientky pravidelné kontrakcie, preto bolo potrebné graviditu ukončiť," uviedol zástupca prednostu kliniky Ladislav Rosocha, ktorý Jakubkovi pomáhal v stredu krátko pred 20.00 hod. na svet. "Vzhľadom k diagnóze mamičky šlo o pôrod cisárskym rezom, bol bez akýchkoľvek komplikácií."
Ako L. Rosocha dodal, za 18 rokov praxe sa s podobným prípadom na Slovensku ešte nestretol. Katarína má necitlivú dolnú časť tela, preto u nej nebola potrebná pri pôrode žiadna anestéza, rodila pri plnom vedomí. Podľa primárky Neonatologického oddelenia FNLP Boženy Pšeničkovej, chlapček je po zdravotnej stránke v poriadku. Matka však z dôvodu svojej diagnózy nemôže dojčiť a tak Jakubka musi kŕmiť umelou stravou.
"Som šťastná," netajila veľkú radosť mladá mamička, ktorá by chcela mať ešte jedno, prípadne dve deti. "S partnerom sme túžili po dieťatku niekoľko rokov, avšak lekári mi kvôli môjmu zdravotnému postihnutiu veľkú nádej na otehotnenie nedávali. Uvažovali sme už aj o adopcii, keď som po štyroch rokoch nečakane otehotnela. Po správe, že čakám dieťa, mi vyhŕkli slzy."
Katarína sa s partnerom, ktorý pracuje ako elektrikár v U. S. Steel Košice, pozná od detstva. Zaľúbili sa však do seba až šesť rokov po tragickej autonehode, svadbu zatiaľ neplánujú. "Na materskej neostanem ja, ale Katka, okrem toho máme veľmi rozvetvené príbuzenstvo, priateľov a známych, ktorí nám pomáhajú po všetkých stránkach. Verím, že starostlivosť o Jakubka aj vďaka ich pomoci hravo zvládneme," zdôraznil hrdý otec.
Vedenie II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky poskytlo Kataríne bezplatne nadštandardnú izbu a J. Pástor je vôbec prvým otcom, ktorý využil len nedávno zavedenú službu, stráviť v nemocnici pobyt s partnerkou a byť jej celý čas nablízku. Vedenie FN L. Pasteura zároveň rozhodlo, že mamičke odpustí poplatok za výber lekára pri pôrode, finančnej odmeny sa vzdal aj pôrodník L. Rosocha.
Mladý pár však po odchode zo zdravotníckeho zariadenia bude potrebovať aj inú pomoc. Od dobrých ľudí, ochotných prispieť na umelú stravu pre Jakubka, plienky, prípadne aj finančne. Rodičia dieťaťa totiž budú musieť vybudovať bezbariérové prístupy v dome kde bývajú a jeho okolí, aby sa Katarína mohla čo najlepšie starať o syna. Prípadným sponzorom poskytneme telefónny kontakt na mladých rodičov v našej redakcii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári