slobodu! Pritom ide o mužov z prípadu, ktorý podľa samotných colníkov nemá na Slovensku obdobu. Obvineným, ktorí na "čiernom" kšefte zarobili desiatky miliónov korún, stačilo zložiť sľub, že už budú "sekať dobrotu"!
Ako sme už v Korzári informovali, prípad uzrel svetlo sveta, keď pracovníci colnej kriminálnej správy pri záťahu 13. októbra 2006 odhalili nelegálnu výrobňu cigariet v bývalom autoservise na Golianovej ulici. Vážnosť prípadu umocňuje, že s colníkmi na prípade spolupracovala Slovenská informačná služba. Dôležitým momentom zásahu bolo, že našli technologickú linku na výrobu a balenie cigariet, ktorej cena sa odhaduje na 30 miliónov korún! Ako vtedy uviedla Andrea Zemanová z Colného riaditeľstva SR, na tejto linke skupina dokázala vyrobiť mesačne až 50-tisíc kartónov cigariet v hodnote 10 miliónov Sk!
Pri akcii zadržali ôsmich mužov, z ktorých štyria boli Ukrajinci. Šéfom gangu mal byť 37-ročný Jozef M. z okresu Košice-okolie. Policajný vyšetrovateľ všetkých obvinil zo zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a na jeho podnet ich sudca okresného súdu Dušan Kán vzal vtedy do vyšetrovacej väzby. Ubehli dva mesiace a ten istý sudca rozhodol, že ich pobyt za mrežami už nie je potrebný. Prokurátor sa proti tomuto rozhodnutiu okamžite odvolal.
"Prokurátor sa s rozhodnutím okresného súdu nestotožnil, a preto podal sťažnosť. Sťažnosťou sa domáhal zrušenia rozhodnutia súdu s tým, aby obvinení boli naďalej ponechaní vo väzbe. Bol toho názoru, že dôvody väzby (obava, že obvinení budú pokračovať v trestnej činnosti), pre ktoré boli 13. 10. 2006 obvinení vzatí do väzby, aj naďalej trvajú," uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Prokurátor, colní kriminalisti ani policajti neverili, že členovia skupiny z prípadu, ktorý v médiách obletel celé Slovensko, by sa po dvoch mesiacoch mohli na slobodu naozaj dostať.
"Okresný súd Košice II 13. decembra 2006 prijal sľub obvinených a prepustil ich na slobodu. Uložil im povinnosť, aby oznamovali každú zmenu pobytu policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie. Toto rozhodnutie bolo napadnuté prokurátorom. Krajský súd rozhodnutím z 2. januára 2007 zamietol sťažnosť okresného prokurátora a stotožnil sa so záverom okresného súdu, že písomný sľub zo strany obvinených, ako aj rozsah vykonaných procesných úkonov v prípravnom konaní je vzhľadom na osoby obvinených, povahu a okolnosti prejednávaného prípadu dostatočným, v danom prípade aj účinným a menej represívnym spôsobom na zabezpečenie účelu trestného konania," uviedla zástupkyňa krajského súdu pre trestné veci JUDr. Anna Kohútová.
Tým, že krajský súd potvrdil správnosť rozhodnutia okresného sudcu, sa obvinení fyzicky dostali 2. januára 2007 na slobodu.
JUDr. Kán: To nie je nejaká závažná kauza
JUDr. Dušan Kán sa stal hlavnou postavou medializovaného škandálu v septembri 2002 ako predseda senátu Krajského súdu v Košiciach, keď sa jeho návrh na predĺženie väzby siedmim obvineným, označovaným za mužov košického podsvetia, nedostal v zákonom stanovenej lehote na Najvyšší súd SR. V dôsledku tejto procesnej chyby boli 9. septembra 2002 všetci "kolárikovci" obvinení z vraždy Miroslava Stojku prepustení na slobodu. Rozhodnutím odvolacieho disciplinárneho senátu bolo JUDr. Dušanovi Kánovi uložené disciplinárne opatrenie, spočívajúce v preložení na súd nižšieho stupňa a jeho novým pôsobiskom sa stal Okresný súd Košice II.
V súvislosti s kauzou prepustených cigaretárov odpovedal JUDr. Kán na naše otázky.
U všetkých obvinených ste najprv rozhodli o väzbe a o dva mesiace ste ich prepustili na slobodu. Je to podľa vás účinné opatrenie?
- Ja som rozhodol podľa Trestného poriadku. Moje rozhodnutie je na papieri. A prečo som takto rozhodol? Lebo dôvody väzby sú dôvody väzby. A máme európske dohovory atakďalej...
Čo bolo impulzom vášho druhého rozhodnutia?
- Viete čo? Tohtoročný nápad je 150 vecí trestných a ďalších vecí ani neviem. Takže konkrétne neviem. Zrejme pominuli dôvody väzby a ako vy hovoríte, plus tie sľuby, štádium vyšetrovania, európsky dohovor. Väzba je jedná vec a trestné stíhanie druhá.
Dva mesiace predtým ste ale s väzbou súhlasili.
- Zrejme tam vtedy boli dôvody väzby. Vzhľadom na odstup času pominuli, nič viac, nič menej. Orgány činné v trestnom konaní v každom štádiu trestného konania musia zo zákona skúmať, či sú dôvody väzby, lebo to je veľký zásah do občianskych slobôd.
V tejto kauze sú stíhaní aj Ukrajinci. Nehrozí, že sa na Slovensko už nevrátia?
- Vtedy boli všetci Ukrajinci zobratí do väzby z dôvodu áčka (podľa § 71. ods. 1, písm. a) Trestného poriadrku hrozí obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať... - pozn. red.). Teraz sú na slobode, lebo samotná skutočnosť, ako krajský súd rozhodol, že sú občanmi iného štátu, ešte nie je dôvod na väzbu podľa áčka. To je vec názoru. Vtedy som mal taký názor, zobral som ich do väzby. Teraz mám iný názor. Nemám dôvod sa viac k tomu vyjadrovať. Rozhodol som. To nie je nejaká závažná kauza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári