však bude tento rok odlišný. Na objektivitu skúšky bude dohliadať dozor učiteľov z externého prostredia.
"Práve posielame listy na jednotlivé stredné školy a žiadame riaditeľov, aby vyslali svojich učiteľov na Monitor 9 ako dozor. Potrebujeme vedieť počty ľudí, ktorých sú schopní uvoľniť, aby sme vedeli urobiť prerozdelenie. Navyše je novinkou aj to, že sa navzájom bude vymieňať aj dozor medzi základnými školami. Dôležitá je hlavne objektivita," povedala nám vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach PhDr. Anna Racková.
Monitor 9 sa týka v kraji 8 238 žiakov posledných ročníkov základných škôl. Školy otvoria testy o 7.15 šiesteho februára za prítomnosti kontroly. Nie všetci žiaci však prídu, preto je náhradný termín stanovený na 13. marca.
"Sú každý rok žiaci, ktorí jednoducho toto testovanie neabsolvujú. Je pravda, že zo zákona nie je povinné, na druhej strane však vyhláška o prijímaní na stredné školy jasne hovorí, že tie musia akceptovať výsledky Monitoru 9 pri prijímačkách," vysvetlila A. Racková.
Práve objektivita bola tŕňom v oku stredných škôl. Nedôverovali príliš hodnoteniu žiakov na ZŠ, pretože sa neraz ukázalo, že výsledky nekorešpondujú s vedomosťami žiakov. Logicky sa natískala otázka, či si základné školy nechceli zvyšovať svoj kredit "zvýhodnením" hodnotenia žiakov. Čím viac žiakov totiž umiestni ZŠ na výberové stredné školy, tým lepší kredit získa, s čím súvisí prihlasovanie prvákov a, samozrejme, väčší prísun peňazí.
Ministerstvo školstva síce odporúča zohľadniť výsledky Monitoru 9 pri prijímaní žiakov na stredné školy, tie však čakajú na jeho vyššiu transparentnosť. Určitú váhu tomuto testovaniu pripísali aj v minulom roku, ale zďaleka nie rozhodujúcu. Napríklad na košickom Gymnáziu Poštová tovril výsledok Monitoru 9 40 bodov z možných tristo v rámci prijímačiek.
Podľa učiteľov sú v Monitore 9 každoročne nedostatky, ktoré by bolo treba odstrániť. Matematika dopadne vždy horšie ako slovenčina, lebo v matematických testoch sa objavujú aj úlohy, ktorých riešenie sa deti ešte neučili.
Od externého dohľadu si ministerstvo sľubuje, že deti budú menej odpisovať a stredné školy viac dôverovať výsledkom testov. Rezort školstva chystá v budúcnosti pre deviatakov aj ďalšie zmeny, z Monitoru 9 by sa mala stať malá maturita na základných školách. Napriek tomu, že ministerstvo už cez krajské školské úrady oslovilo školy, aby v tomto roku písanie testov kontrolovali, v niektorých krajoch vôbec neprejavili záujem. Stredoškolskí pedagógovia sa obávajú, že za prácu nedostanú zaplatené.
"To je síce pravda, no my peniaze na tento účel vyčlenené nemáme. Je to teda ináč ako pri maturite. Pedagóga musí uhradiť vysielajúca organizácia, teda preplatiť mu náklady s cestovaním, prácou, ale pokryť si aj zastupovanie," uviedla A. Racková.
Počas Monitoru 9 budú žiaci písať 90-minútový test z matematiky, po ňom hodinový test z vyučovacieho jazyka a literatúry, teda buď v slovenčine, ukrajinčine alebo maďarčine. Oba testy obsahujú tridsať jednobodových otázok. Deviataci už tradične vpisujú odpovede do špeciálnych hárkov.
"Vyplnené testovacie hárky zapečatí riaditeľ školy za prítomnosti koordinátorov a kontroly. Kópie hárkov ostanú školám a originály kuriér doručí do technickej centrály, kde skenovaním údaje spracujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári