možný trest dvanásť rokov. Fruni a Matík však dostali aj na Slovensku výnimočný trest prepadnutia majetku.
Ak Vladimíra Fruniho prepustia za dobré správanie, môže byť voľný už o tri roky. Päť rokov totiž strávil vo väzbe, čo sa mu zaráta do výkonu trestu. Marián Šebeščák sa môže dostať z väzenia už teraz, pretože dve tretiny zo sedemročného trestu má za sebou. Pomohlo mu najmä to, že ako jediný nielen v tejto, ale aj v kauze podnikateľa Jozefa Majského spolupracoval s vyšetrovateľmi.
Matík je stále na úteku. Rozsudky ešte musí potvrdiť Najvyšší súd, lebo odsúdení, okrem Anny Molčanovej, sa zrejme odvolajú. Molčanovú súd oslobodil, pretože hoci bola členka predstavenstva, zúčastnila sa iba piatich rokovaní, a rozhodovala iba na jedinom, aj to o výške svojich odmien a odmien ostatným členom predstavenstva. Pri vynesení rozsudku včera nebola.
Sadzba za podvod je dnes už desať až pätnásť rokov, Fruniho však súdili ešte podľa starého trestného zákona, keď bola od päť do dvanásť rokov.
Polícia už zaistila Fruniho a Matíkove autá a zbrane a kataster ich nehnuteľností. Hnuteľný majetok ako šperky alebo obrazy však nemá kto zaistiť, pretože na to neexistuje predpis. Peniaze z vybrakovaných pobočiek BMG a Horizontu polícia dodnes nenašla. Šebeščák na jednom z pojednávaní špekuloval, že sú na účtoch v zahraničí.
Advokáti rozsudok považujú za nezákonný, predsedníčka senátu totiž podľa nich zabudla na úvod zistiť prítomnosť všetkých osôb.
Rozsudok predsedníčka Ružena Sabová zdôvodňovala takmer hodinu. Fruni a spol. podľa nej tvrdili, že podnikajú na základe živnosti, hoci v živnostenskom liste na výber vkladov nemali povolenie. Ich podnikanie označila za "ekonomicky absurdné", pretože spoločnosť vyplácala úvery bez ohľadu na svoje straty, ktoré sa každý rok zväčšovali. Ľudia podľa súdu Frunimu dôverovali najmä vďaka klamlivej reklame, ktorá BMG a Horizont predstavovala ako spoľahlivé spoločnosti. Fruni o ich spoľahlivosti presviedčal aj sponzoringom rôznych podujatí.
Fruni sa obhajoval, že podnikanie krachlo, pretože doň zasiahla polícia. Pobočky však zavrel predtým sám pod zámienkou auditu a predaja firmy americkej spoločnosti. Súd skúmal, či nešlo len o neúspešné podnikanie, ale podľa Sabovej došiel k "jednoznačnému záveru", že Fruni úmyselne podvádzal.
Súd "nezaznamenal ľútosť obžalovaných" napriek tomu, že veľa ľudí pripravili o celoživotné úspory. Rozsudok bude podľa súdu výchovne pôsobiť aj na ostatných členov spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári