subjektoch.
"Konkurz nehnuteľných vecí je skončený. Pripravuje sa predaj pohľadávok, ktorý musí schváliť veriteľský výbor. Stále však prebiehajú ešte súdne spory," povedal správca konkurznej podstaty Horizontu Vladimír Bajtoš. Medzi poškodených sa peniaze môžu rozdeliť, až keď bude majetok speňažený.
Veritelia Horizontu žiadajú približne 11 miliárd korún. "Zatiaľ sa podarilo získať, napríklad predajom majetku, približne 400 miliónov korún," povedal Bajtoš.
Odškodenie klientov si dala súčasná vláda do programového vyhlásenia. Premiér Robert Fico včera povedal, že keďže to tam je, "budeme ho musieť splniť". Tento rok sa to podľa neho nepodarilo aj preto, že museli dať dve miliardy na invalidov. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka už upozornil, že ak vláda bude chcieť klientov odškodniť, obráti sa na Ústavný súd.
"Vidíme mieru zodpovednosti štátu, ako aj mieru zodpovednosti ľudí, ktorí sa rozhodli riskovať. Nerád by som hovoril o nejakých sumách," povedal Fico. O zodpovednosti štátu hovorí aj rozsudok súdu. Predsedníčka senátu totiž skonštatovala, že súd si nemohol nevšimnúť, že dĺžku páchania trestnej činnosti ovplyvnila aj "nedôslednosť štátnych orgánov", najmä polície a prokuratúry, pretože na podozrivé Fruniho podnikanie ich v minulosti upozorňovala Národná banka Slovenska.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál nechcel špekulovať, či sa v budúcoročnom štátnom rozpočte objavia peniaze na odškodnenie. "Bude to politické rozhodnutie. Od neho sa budú odvíjať kroky ministerstva. Ak vláda prijme nejaké usmernenie, ministerstvo pripraví zákon," povedal.
Je legitímny dôvod odškodniť dôverčivých klientov nebankových subjektov zo štátnych peňazí? Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že je to vec zákonodarcu. "Ja takýto dôvod nevidím," povedal.
Autor: vf, mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári