O výške trestu pre Vladimíra Fruniho sme hovorili so sociológom Pavlom Haulíkom.
Uspokojí poškodených 11 a pol roka väzenia, alebo im viac ide o to, aby dostali späť peniaze?
"Druhú možnosť by určite privítali viac, ale pokiaľ ide o vnímanie trestných sadzieb, ľudia majú veľmi rozdielne predstavy oproti tomu, aké možnosti dáva trestný zákon. Vnímajú to skôr tak, že tresty by mali byť prípad od prípadu. Tu by určite chceli odvodiť výšku trestu od výšky škody a žiadali by možno aj doživotie."
Ľuďom sa to bude zdať málo?
"Nepochybujem o tom. Vzhľadom na škodu, o ktorú ide, sa to bude určite zdať málo."
Najvyššia sadzba je dvanásť rokov. O pol roka menej dostal aj preto, že doteraz nebol trestaný, hoci súd skonštatoval, že výška škody niekoľkotisícnásobne prevyšuje škodu veľkého rozsahu. Nebude aj odpustenie pol roka zle vnímané?
"Neviem, ako sa dá výška trestu odstupňovať. To, že bol doteraz netrestaný, je poľahčujúca okolnosť. Nejakú zľavu asi súd musel dať, otázka je, či nemala byť len symbolická, teda menšia ako pol roka. Ale neviem, či sa to takto presne dá. Občan vníma skôr charakter činu, ako to, čo trestný zákon formalizuje, teda, že sú sadzby od do, alebo poľahčujúce okolnosti."
Teoreticky sa môže stať, že Fruni bude za tri roky slobodný. Nenahnevá to poškodených?
"To bude vnímané veľmi negatívne. Pokiaľ ide o peniaze, je to ešte stráviteľné, oveľa horšie to ľudia vnímajú, pokiaľ ide o nejakú vraždu a súd ju kvalifikuje ako zabitie. Vtedy je to pre poškodených len ťažko pochopiteľné."
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári