Bratislava - Od januára má nárok na príspevok na bývanie každý človek v hmotnej núdzi, o ktorého sa celý rok starajú v niektorom zo zariadení sociálnych služieb. Zákon prijal parlament začiatkom decembra.
V praxi pôjde o ľudí, ktorí ešte nedovŕšili 62 rokov. Od 1. augusta totiž platí, že ak starobný dôchodca alebo najmenej 62-ročný človek, ktorý poberá inú dôchodkovú dávku, a je v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie mu patrí aj vtedy, ak nie je vlastníkom alebo nájomcom príbytku a neplatí náklady na bývanie.
Ľudia mladší ako 62 rokov, ktorí celý rok pobývajú v nejakom útulku, dosiaľ nárok na príspevok nemali, aj keď za pobyt v ňom platia. Vznikli tak dve "kategórie občanov", keď jedni nárok na príspevok mali a druhí nie, odôvodnili svoj návrh poslanci Edita Angyalová a Róbert Madej zo Smeru. Zákon podľa nich zrovnoprávnil tieto skupiny ľudí.
Zmena nastala aj v tom, že na jednu adresu môže chodiť viac príspevkov. Na jednej adrese totiž môže bývať niekoľko navzájom nezávislých ľudí v hmotnej núdzi.
"Viac ako 60 percent domácností v hmotnej núdzi príspevok nepoberá, a pritom bez neho sú ľudia v núdzi doslova odsúdení byť neplatičmi so všetkými degradujúcimi následkami. Často je to pre podivuhodné ustanovenia zákonov," povedala sociologička Zuzana Kusá.
O zmenách si myslí, že snáď sa nimi môžu rozšíriť rady poberateľov príspevku a môžu "chrániť viac ľudí v núdzi pred katastrofou".
Ľudí poberajúcich pomoc v hmotnej núdzi ubúda, aj keď nie v takej miere ako napríklad evidovaných nezamestnaných. Kým napríklad každý mesiac prvého polroka 2004 dávku a príspevky k nej dostávalo priemerne 187 159 ľudí, v prvom polroku tohto roka ich bolo 174 610.
Odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi je však viac, systém totiž "rieši" aj deti poberajúcich alebo ich iných rodinných príslušníkov, ak ešte nie sú sebestační. V prvom polroku 2004 bolo všetkých spolu priemerne 400 252 mesačne, čo je 7,4 percenta slovenského obyvateľstva. V rovnakom období tohto roka to bolo 372 118 ľudí, čo je 6,9 percenta populácie.
Človek v hmotnej núdzi a tí, ktorí sa spolu s ním posudzujú, naň majú nárok, ak niekto z nich
- je vlastníkom bytu, rodinného domu, nájomcom bytu alebo rodinného domu alebo obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie a
- uhrádza náklady na bývanie, čo preukáže dokladom o ich zaplatení za predchádzajúci polrok, alebo ak má nedoplatok, preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach.
Podmienky nároku na príspevok sa prehodnocujú raz za polrok.
Výška príspevku
jednotlivec1460
skupina2300
Dávka v hmotnej núdzi
Dávka patrí človeku v hmotnej núdzi a osobám, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.
Výška dávky v Sk
jednotlivec1640
jednotlivec s 1, 2, 3 alebo 4 deťmi2630
jednotlivec s viac ako 4 deťmi3900
dvojica bez detí2850
dvojica s 1, 2, 3 alebo 4 deťmi3890
dvojica s viac ako 4 deťmi5210
Ak ide o tehotnú ženu, dávka sa mesačne zvyšuje o 350 korún. Takáto dávka žene patrí od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva, ak
- tehotenstvo preukáže tehotenským preukazom
- počas tehotenstva pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu.
O 350 korún mesačne sa dávka zvýši aj občanovi v hmotnej núdzi alebo spolu s ním posudzovanému, ak je rodičom dieťaťa do jedného roka. Musí však potvrdením pediatra preukázať, že sa s dieťaťom zúčastňuje na preventívnych prehliadkach.
Takáto dávka patrí len jednému z rodičov, bez ohľadu na počet detí do jedného roku veku.
Príspevok na zdravotnú starostlivosť
Ak človek v hmotnej núdzi a každý, kto sa s ním spoločne posudzuje, splnili podmienky nároku na dávku v hmotnej núdzi, patrí im aj príspevok na výdavky súvisiace so zdravotnou starostlivosťou.
Aktivačný príspevok
Občanovi v hmotnej núdzi príspevok patrí, keď
- študuje popri zamestnaní, kombinovane či externe a ešte nemá vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, čiže titul magistra, inžiniera alebo doktora (medicíny),
- sa ako evidovaný nezamestnaný zúčastňuje na "vzdelávaní a príprave pre trh práce", čiže napríklad na rekvalifikácii, alebo
- vykonáva tzv. aktivačné práce, čiže menšie obecné služby alebo dobrovoľnícke práce.
Najviac šesť mesiacov príspevok patrí aj zamestnanému, ktorého mesačná mzda je najviac na úrovni 3-násobku minimálnej mesačnej mzdy, ak dovtedy, kým sa zamestnal, bol dlhodobo nezamestnaným a dostával pomoc v hmotnej núdzi. Príspevok tak môže brať pri príjme do 22 800 korún.
Ochranný príspevok
Príspevok patrí občanovi v hmotnej núdzi a každému, kto sa spolu s ním posudzuje, ak si z istých dôvodov nemôže pomôcť v hmotnej núdzi, a to ani účasťou na menších obecných službách alebo dobrovoľníckych prácach. Takže, ak niekomu patrí aktivačný príspevok, ten ochranný už nie.
Výška príspevkov v Sk
na zdravotnú starostlivosť60
aktivačný1900
ochranný1900
--------------------------------------
Kde si uplatniť nárok
Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v pôsobnosti ktorého má žiadateľ trvalý pobyt.
----------------------------------------
Jednorazová dávka v hmotnej núdzi
Obec alebo mesto môže dávku poskytnúť tomu, komu úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vypláca dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke, a to najmä na úhradu mimoriadnych výdavkov na nevyhnutné ošatenie, základné vybavenie domácnosti, školské potreby pre nezaopatrené dieťa a na mimoriadne liečebné náklady.
Dávka môže byť až 3-násobkom životného minima, čiže 14 940 korún.
Príspevok pri narodení dieťaťa
Dňa 29. 12. 2006 bola uverejnená v Zbierke zákonov, v Čiastke 259, novela zákona č. 235/1998 Z. z.o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá. Novela je publikovaná pod č. 676/2006 Z. z. a je účinná od 1. 1. 2007.
Príplatok k príspevku je štátna sociálna dávka, ktorou štát pripláca na zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k príspevku je
- matka, ktorá porodila prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní,
- otec dieťaťa, ak
1.matka dieťaťa zomrela alebo po matke dieťaťa bolo vyhlásené pátranie, alebo
2. dieťa, ktoré sa narodilo matke ako prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.
Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa osobitného predpisu.
Príplatok k príspevku je 11 000 Sk.
Oprávnená osoba si uplatňuje nárok na príspevok, nárok na príplatok k príspevku a nárok na príspevok rodičom na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta jej trvalého pobytu podaním písomnej žiadosti. Žiadosť o príspevok, žiadosť o príplatok k príspevku a žiadosť o príspevok rodičom musí obsahovať osobné údaje, a to meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu a rodné číslo oprávnenej osoby a dieťaťa.
(Zdroj: portal.gov.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári