jeho opravy pustil príbuzný, vyučený plynár. Onedlho však museli majitelia domu volať záchranku, lebo muž začal upadať do bezvedomia.
Po príjazde na miesto požiadala posádka sanitky o pomoc chlapov z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Košice.
"O 17.48 hod. nám oznámili únik zemného plynu," uviedol operačný dôstojník HaZZ. "Opravár Dezider Sz. sa ho nadýchal a začal strácať vedomie. Naši zo zásahovej jednotky odstavili prívod plynu a pomohli muža naložiť do sanitky, ktorá ho odviezla do nemocnice."
Ako nám povedala 81-ročná pani Helena, žijúca v dome, kde takmer došlo k nešťastiu, švagra-opravára našla sedieť na stoličke už skoro v bezvedomí.
"Myslela som najprv, že iba omdlel," spomínala si na minúty pred príchodom sanitky. "Manžel mi predtým povedal, že Dežovi prišlo v pivnici zle. Aj som ho trochu poplieskala po tvári, na chvíľu otvoril oči a zas ich zavrel. Chlapi ho potom vyniesli von na vzduch a v sanitke sa už celkom prebral."
Švagra pani Heleny napriek tomu odviezli do nemocnice v Šaci, kde si ho nechali na pozorovanie a podstúpil viaceré vyšetrenia. Jeho príbuzní dúfajú, že plyn, ktorý vdýchol, nezanechá na ňom žiadne následky. Nevedia sa tiež dočkať štvrtka, kedy im majú prísť zrevidovať a opraviť pokazené plynové zariadenie. Ostali totiž bez teplej vody, a tak zohrievajú na sporáku studenú.
Zemný plyn
Nedýchateľný, prudko horľavý, so vzduchom tvorí výbušnú zmes. Z uzavretého priestoru vytláča kyslík, treba ho držať z dosahu detí. Unikajúci plyn môže spôsobiť zadusenie, respektíve nebezpečný požiar s možnosťou výbuchu.
Protipožiarne opatrenia
Uzatvoriť hlavný uzáver plynu, zabezpečiť dostatočné odvetranie priestoru, v ktorom hrozí nebezpečenstvo požiaru, opustiť zamorený priestor. V tomto sa nesmie zapínať alebo vypínať elektrické osvetlenie, používať iskriace náradie, fajčiť, manipulovať s otvoreným ohňom, používať mobilné telefóny. Treba dávať pozor aj na výboje statickej elektriny. Plynári pridávajú do zemného plynu používaného v domácnostiach látku s typickou vôňou, aby ľudia unikajúci plyn rýchlo rozpoznali. Ak uniká, štípe v nose.
Prvá pomoc
Príznaky dusenia sa - cyanóza (zmodranie pier a nechtov na rukách), ťažký dych, hlasité dýchanie, bezvedomie, zástava dýchania, zástava srdca. Prvá pomoc: postihnutú osobu premiestniť zo zamoreného priestoru na čerstvý vzduch. Ak nedýcha, treba začať s umelým dýchaním z úst do úst, ak nebije srdce, s resuscitáciou. Ihneď je nutné privolať rýchlu zdravotnú pomoc na t. č. 155, prípadne hasičov na t. č. 150. Najbezpečnejší spôsob ako dostať postihnutého zo zamoreného priestoru: niekoľkokrát sa vonku zhlboka nadýchnuť, zadržať dych po maximálnom nádychu a vytiahnuť osobu von. Ideálne je privolať pri zachraňovaní človeka aj ďalšiu osobu pre prípad, že by záchranca uviazol v zamorenom priestore a potreboval pomoc aj on.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári