strážnej službe - Vlastnej ochrane, ktorá má 36 mužov. Medzi nimi sú bývalí policajti, vojaci, dokonca aj bývalý pracovník väzenskej stráže. Ochranka vznikla na podnet riaditeľa FNLP Jaroslava Šajtyho, lebo na pracoviskách FNLP na Rastislavovej i Triede SNP dochádzalo ku krádežiam a výtržnostiam. Na "novej" nemocnici začala Vlastná ochrana fungovať 1. októbra 2006, o dva mesiace neskôr aj na Rastislavovej.
Uniformovaní muži, vyzbrojení plynovými pištoľami, pendrekmi, putami a vysielačkami slúžia 24 hodín denne. Ich úlohou je odradiť zlodejov a výtržníkov od páchania trestnej činnosti. Prípadne ich pri nej zadržať a odovzdať polícii.
"Členmi Vlastnej ochrany FNLP Košice sú naši zamestnanci, ktorí pracovali ako vrátnici alebo informátori," uviedol včera na tlačovej konferencii Jozef Hudák, technicko-prevádzkový námestník riaditeľa FNLP. "Ide o našich ľudí, preto náklady na prevádzku strážnej služby sú podstatne nižšie, ako keby sme si mali platiť súkromnú bezpečnostnú službu. Pracovníci Vlastnej ochrany majú predchádzať vreckovým krádežiam v areáloch nemocnice, vykrádaniam áut a ďalšej trestnej činnosti. Očakávame, že zamedzia aj prístupu bezdomovcov a opilcov, ktorí si nevyžadujú nijakú zdravotnú starostlivosť."
Od zavedenia ochranky nedošlo v areáli FNLP na Triede SNP k žiadnej krádeži alebo vykradnutiu auta, na hodnotenie výsledkov vo FNLP na Ratislavovej je ešte priskoro. Zvýšiť bezpečnosť pacientov a návštevníkov FNLP má aj kamerový systém, ktorý začali zavádzať v roku 2005. Kamery vedenie nemocnice zakúpilo z peňazí, získaných z výberu parkovného v areáli nemocnice na Rastislavovej (platby boli zavedené v roku 2004) a systém sa ďalej rozširuje.
"Monitorujeme výlučne verejne prístupné priestory, zo všetkých kamier máme záznamy, ktoré sa uchovávajú podľa zákona sedem dní," zdôraznil Branislav Ropek, vedúci odboru informatiky FNLP. "Kamery sú umiestnené pri vstupoch do a výstupoch z nemocnice, ale aj v osobných výťahoch, kde často dochádzalo k vandalizmu."
Vedenie FNLP plánuje umiestniť kamery aj na všetkých miestach, kde dochádza k veľkej kumulácii ľudí, napríklad v čakárňach.
Čo sa najčastejšie kradlo vo FNLP
V areáli FN L. Pasteura Košice dochádzalo najčastejšie k drobným krádežiam osobných vecí pacientov a zamestnancov, napríklad mobilov a peňaženiek. V prevádzke na Rastislavovej ulici ich bývalo menej ako na Triede SNP vzhľadom na to, že pavilónový systém budov umožňuje lepší prehľad o pohybe osôb. Časté však boli vlámania do automobilov, parkujúcich v areáli, alebo v jeho okolí.
"Z kurióznejších možno spomenúť krádeže hliníkových líšt na stenách v objekte na Triede SNP či krádež horáka a hliníkového plášťa nefunkčného kotla v prevádzke na Rastislavovej spred niekoľkých rokov," informovala nás hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová. "Neznámi páchatelia vtedy spôsobili nemocnici škodu za asi 90-tisíc korún."
Výnosy z parkovného
Platený vstup vozidla do nemocnice (pri pobyte dlhšom ako 20 minút) pre ňu predstavuje finančný prínos, ktorý je možné použiť na nezdravotnícku činnosť. V roku 2005 to bolo viac ako dva milióny korún získaných od návštevníkov nemocnice a ďalších viac než 270 000 Sk od zamestnancov a nájomcov FNLP. Vlani sa na parkovnom vyzbieralo na Rastislavovej celkovo vyše 2,8 milióna Sk.
V areáli FNLP na Triede SNP doposiaľ nebol spoplatnený vstup pre návštevníkov, výnos z parkovacích kariet pre zamestnancov a firmy predstavoval 52 485 Sk (rok 2005) a vlani 53 037 Sk. Od 1. januára 2007 však FNLP skúšobne a zatiaľ bezplatne prevádzkuje parkovisko pred areálom pri I. Psychiatrickej klinike na Triede SNP. Od 1. februára za tieto parkovacie miesta budú musieť návštevníci a pacienti platiť. V krátkom čase by mala skončiť platnosť zmluvy súkromnej spoločnosti, ktorá vyberá peniaze za parkovanie pred poliklinickou časťou FNLP na Triede SNP. Vedenie nemocnice preto plánuje, že by začalo prevádzkovať aj toto parkovisko. Príjmy by teda potom išli do "kasy" FNLP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári