včerajšom stretnutí s novinármi povedal primátor František Knapík (KDH), po skončení zastupiteľstva by sa na valnom zhromaždení Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktoré tvorí 50 poslancov, mali doriešiť dlhotrvajúce problémy vo vedení tejto mestskej akciovky. Primátor si uvedomuje, že súčasný stav je neudržateľný a zmeny sú nevyhnutné.
Vlani DPMK "preslávili" meilové škandály súvisiace s verejnými súťažami, ktoré podnik organizoval, a podozreniami, že generálny a dopravný riaditeľ spolupracovali pri príprave podmienok s konkrétnymi uchádzačmi. Spory v predstavenstve a vedení podniku, ktoré tvorili nominanti SDKÚ, KDH, vtedajšej DS a ANO, sa prejavovali na verejnosti bojom jednotlivých skupín proti sebe v médiách a predstavenstvo nebolo schopné prísť v kompletnom zložení ani na jednu tlačovú besedu.
"Problémy DPMK vidím v dvoch rovinách. Principiálne bude treba upraviť zmenu stanov, aby sa určité kompetencie vrátili mestu, do rúk primátora. Nie je možné, aby nemohol zasiahnuť v závažných prípadoch do chodu DPMK. Čas ukázal, že zmena stanov nebola v tomto správna. Druhou rovinou je personálne obsadenie vedenia podniku, keďže tí, čo tam doteraz pôsobili, preukázali svoju 'zdatnosť'. O tom nerozhodnem sám, po dohode s poslaneckými klubmi budeme hľadať riešenie. Budem trvať na tom, aby to boli odborníci a zodpovední ľudia," povedal F. Knapík.
Primátor má ambíciu v priebehu niekoľkých týždňov doriešiť aj dlhotrvajúce spory s firmou Veros, ktorá pre mesto na základe zmluvy z čias primátorovania Zdenka Trebuľu zabezpečuje verejné osvetlenie. Podľa Verosu mesto mu dlhuje zhruba 40 miliónov korún. Radnica argumentuje, že firma nepostupuje pri výpočte ceny podľa ustanovenia v zmluve a fakturuje si za služby bezdôvodne viac. Spory sa už dostali na súd, Veros trvá na tom, že postupuje v súlade so zmluvou a v jednom prípade mu už súd aj dal za pravdu.
"Zmluva medzi mestom a Verosom nie je rovnovážna, mesto je v nevýhodnejšej pozícii," povedal Knapík s tým, že má záujem na rokovaniach s predstaviteľmi Verosu dôjsť ku kompromisnej dohode, aby sa mesto vyhlo zbytočným právnym sporom a následným penále.
"Určitú ústretovosť pri rokovaniach očakávam aj od Verosu," dodal.
Rokovania pokračujú aj s víťazom verejnej súťaže o najvhodnejší návrh využitia areálu bývalých Malinovského kasárni v centre mesta.
"S viedenským investorom chceme vytvoriť spoločný podnik. Mesto by vložilo pozemky a mohlo tak ako spoluinvestor významnejšie ustrážiť výstavbu v dôležitej časti mesta. Pôjde o dlhodobo návratnú investíciu, ktorá by mohla byť pre mesto výhodnejšia ako jednorazový predaj pozemkov. Rokovania sú na začiatku, takže žiadne detaily zatiaľ nemôžem povedať," informoval primátor. V lokalite by mali vyrásť administratívne budovy, byty, služby, obchody a hotelové kapacity s parkoviskami.
Na februárovom zastupiteľstve by poslanci mali rozhodnúť i o osude kasární kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici. Víťazovi súťaže - bratislavskej firme WBS, a. s. odmietli v novembri na mimoriadnom zasadnutí odpredať areál - budovy s pozemkami - za 79 miliónov s tým, že by tam postavil bytové domy doplnené predajňami, službami a parkoviskami. Cena sa väčšine zdala nízka, materiál bol stiahnutý z rokovania a primátor mal s víťazom rokovať o zvýšení ceny.
"K dohode zatiaľ nedošlo. Bez ohľadu na to by mali vo februári poslanci rozhodnúť, čo ďalej," uviedol Knapík. Do úvahy prichádza aj zrušenie súťaže a vypísanie novej s jasnejšími podmienkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári