bicyklovaniu. Lyžiarske strediská sa i napriek tomu snažia spustiť aspoň časť svahov a vlekov, čo pri súčasnom stave počasia by nebolo možné bez umelého zasnežovania. Krompašanov môžeme bez akejkoľvek nadsázky označiť za priekopníkov umelého zasnežovania na Slovensku.
„Pamätám si, bolo to v 70. rokoch, keď naši otcovia dotiahli hadice i vodu na Plejsy a začali s prvými pokusmi o umelé zasnežovanie. Boli to také nesmelé začiatky, kedy aj zamŕzala voda v hadiciach, či tlak nebol vždy ideálny. V tomto nám nepochybne patrí prvenstvo. No aj čo sa týka už profesionálneho zasnežovania, aj tu patríme k jedným z prvých, ktorí začali so zasnežovaním komplet celého lyžiarskeho strediska," zaspomínal si na začiatky vedúci strediska Štefan Želasko.
Krompašan Ladislav Karoľ sa Plejsom upísal pred deviatimi rokmi. Dnes dozerá na čerpaciu stanicu i na fungovanie snežných diel. Aby sa lyžiari mohli postaviť na lyže a zjazdiť svahy, je potrebné množstvo práce. Za ňou stoja práve chlapi od snežných diel. Tí na svahy prichádzajú už niekedy koncom novembra, keď prichádzajú prvé mrazy a bielym snehom pokrývajú lyžiarske svahy. Podľa L. Karoľa je to krásna a zdravá práca na čerstvom vzduchu, ktorá predstavuje hodiny a hodiny vyrábania a fúkania umelého snehu. „Základom je voda a elektrina. Kompresor vháňa vzduch do dela a nukleátory vyrábajú sneh. Po obvode dela sú umiestnené trysky s rôznymi priemermi. Keď je teplota bližšie k nule, fungujú iba základné trysky. So znižujúcou sa teplotou vzduchu pracujú aj ostatné. Samozrejme, čím je chladnejšie, tým sa robí kvalitnejší sneh. Ideálna je teplota okolo mínus 6 či 7 stupňov. Dôležitý je aj tlak vody a vlhkosť vzduchu," priblížil čosi z „delového" kulinária L. Karoľ. Ako zdôraznil, ak sú poveternostné podmienky ideálne, jedno delo za 12 hodín nafúka takú veľkú kopu, že cez ňu ani nevidieť.
V súčasnosti na svahu umelý sneh vyrába 12 diel. O tie sa počas jednej zmeny stará dvojica chlapov spolu s L. Karoľom. Ten dozerá aj na čerpaciu stanicu. Delá sa manuálne ovládajú a natáčajú podľa potreby. Každé má svoj vlastný teplomer. Akonáhle teplota stúpne, delá sa musia vypnúť, o čo sa postarajú práve chlapi od diel. „Ak teplota stúpne, musia prejsť jednotlivé delá na celom svahu a načas ich odstaviť. Ak teplota klesne, opäť ich zapnú. Za ideálnych podmienok delá fungujú nonstop 24 hodín. A fúka sa aj počas samotnej prevádzky strediska. Lyžovanie a zasnežovanie nie je problém skĺbiť. Rovnako je potrebné meniť aj filtre v delách, aby sa neupchali," zdôrazňuje L. Karoľ.
„Práca zasnežovača je krásna práca. Človek celý deň funguje na čerstvom vzduchu, takže je to aj zdravá robota. Čo sa týka zimy, na tú som si už zvykol. Je to ako s plavčíkom, ktorý v lete robí na kúpalisku. Ako aj on si zvykne na vysoké teploty, tak zasa my na tie nízke. Táto práca je veľmi zaujímavá a navyše nikdy nie je jednotvárna," dodal L. Karoľ.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári