Ani bohatstvo ich nezachránilo
Viete, komu patrili domy na obrázku? Ak ste doterajšie potulky sledovali pozorne, viete, že tejto ulici sa hovorilo Švábska a žilo tu veľa Židov. Áno, aj tieto dve budovy patrili im a to rovno tým najbohatším, Kállayovi a Brűglerovi - vo svojej dobe boli známi ako "pravotári". Podľa znalca starých máp Jaroslava Gorása ich však ani to najväčšie bohatstvo nezachránilo... Ale poďme pekne po poriadku.
Podľa Gorasových zistení obe budovy museli postaviť pred rokom 1866, lebo na mape z tohto obdobia sa už nachádzajú: "Ale určite až po roku 1772 na vtedajšej mape ešte týmito miestami tiekol potok. Na tej z roku 1866 už vidno nielen domy, ale aj to, že dnešná Duklianska, vtedajšia Turecká ulica už bola rovná." Pôvod názvu ulice nie je známy, Gorás len predpokladá, že tu museli žiť ľudia, ktorých Michalovčania brali ako Turkov, resp. ľudí z východu. "V tejto časti stála aj turecká mešita bola oproti pivovaru. Vodítkom by mohlo byť meno Činčár a Činčárik, ktoré je u nás rozšírené pochádza z Cencarus, čo znamená Armén," uvažuje znalec.
Málokto dnes vie, že Kállayov aj Brűglerov dom boli kedysi prízemné. "Som stavbár, takže toto považujem za ukážku, že aj v tých časoch dokázali nadstavať už existujúci dom. Na pešej zóne je to ojedinelé."
Datovanie nadstavby nie je možné určiť presne - Gorás sa orientoval podľa pohľadnice, kde je Starý súd ešte bez nového krídla, takže musela byť urobená pred rokom 1927, ale na ďalšej pred rokom 1928 sú už oba domy vysoké. "K nadstavbe mohlo dôjsť medzitým."
Na pohľadniciach vidno, čo v domoch bolo. "Okolo roku 1938 tu už vidno nábytok, banky, drogériu, Občianske úverové družstvo a Michalovskú obilnú obchodnú spoločnosť usudzujem, že išlo o polyfunkčný objekt, ktorý obaja majitelia prenajímali."
Žiaľ, ani ich bohatstvo ich nezachránilo počas vojny. Na majetok boli tak silne viazaní, že nevyužili šancu ujsť včas do Ameriky, hoci tam mohli začať nový život v bezpečí a dostatku. Pokiaľ to šlo, korumpovali gardistov, po istom čase však prišli prešovskí, ktorí sa už podplatiť nedali a obe rodiny skončili v koncentračnom tábore ani jeden z nich sa nevrátil.
Perličkou je, že práve v týchto domoch sídlila počas Slovenského štátu Hlinkova Slovenská ľudová strana. V čase oslobodzovania v priestoroch na poschodí zadržiavali dvoch radových občanov. Bola im zima, a keďže si nemali čím prikúriť, pálili členské preukazy Hlinkovej gardy. Práve tým zachránili nejedného Michalovčana od rozsiahleho vyšetrovania či rovno popravy - preukazy by boli poslúžili ako dôkazový materiál proti hlinkovcom... Je to poriadna irónia v židovskom dome niekto nevedomky zachránil tých, ktorí spolupracovali pri ich likvidácii....
Starší Michalovčania si ešte pamätajú, že tu bola poliklinika až do nežnej revolúcie v roku 1989 po nej sa presťahovala do bývalého OV KSS, kde je dodnes...
(lyv)
Autor: Imrich Makó
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári