Zmenila totiž zdravotnú poisťovňu (ZP) a podľa zákona, najneskôr včera musela vrátiť preukaz zdravotného poistenca pôvodnej poisťovni. Ak by to nestihla, mohla by dostať pokutu až do výšky 5000 korún.
V košickej pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne na Sennom trhu 1 sa od včerajšieho rána vchodové dvere takmer nezatvorili. Dnu i von prúdili desiatky ľudí, ktorí si vrátenie preukazu nechali na poslednú chvíľu. Podobne to vyzeralo aj v pobočkách iných zdravotných poisťovní.
"Poistenec, ktorý zmenil zdravotnú poisťovňu, musel vrátiť preukaz starej zdravotnej poisťovni do 8. januára 2007. Rovnako do tohto termínu bolo povinné vrátiť aj európsky preukaz zdravotného poistenia," povedala nám hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Radoslava Miklášová. "Úrad bude konať na základe oznámenia pôvodnej zdravotnej poisťovne (ZP do konca februára nahlásia poistencov, ktorí preukazy nevrátili - pozn.red.) a pri ukladaní pokuty zváži závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti. Od 1. januára 2007 poistenec musí používať výlučne preukaz novej ZP. Ak by úmyselne zneužil neplatný preukaz poistenca on alebo cudzia osoba, vystavuje sa riziku trestného stíhania pre trestný čin podvodu."
Zákon neurčil spôsob vrátenia preukazov, ÚDZS však odporučil poistencom, aby ich vrátili osobne a vyžiadali si o tom potvrdenia. Alebo aj doporučene poštou, ale tu rozhodovala pečiatka. Musela mať najneskôr včerajší dátum. Poistenec je po odovzdaní preukazu povinný oznámiť zamestnávateľovi (ak ich má viac, tak každému) každú zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne. Pri nesplnení tejto povinnosti môže ÚDZS uložiť pokutu až do výšky 10 000 Sk. Zákon nestanovuje povinnosť oznámiť zmenu lekárovi, ale v záujme poistenca i lekára je to vhodné. "Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmenila zdravotnú poisťovňu k 1. januáru 2007 bola povinná písomne vykázať novej ZP výšku preddavku na poistné do 8. januára a musí odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za predchádzajúci kalendárny rok do 30. júna 2007," dodala R. Miklášová.
Zdravotné poisťovne mali povinnosť do 20. 11. 2006 preukázateľným spôsobom poslať novým poistencom preukazy poistenca. Ak ich poistenci nedostali, mali by sa v novej ZP informovať o dôvodoch. Súčasne môžu podať podnet na ÚDZS. Ak sa potvrdí, že ZP si nesplnila zákonnú povinnosť, ÚDZS ju môže sankcionovať. Od nápravného opatrenia cez zastavenie prijímania prihlášok na verejné zdravotné poistenie až po pokutu do 5 miliónov korún.
(sam)
* * * * * *
Pokuta môže byť, ale nemusí
Poisťovne zatiaľ nemajú relevantné údaje o tom, koľko osôb preukaz nevrátilo. Urobiť to totiž možno "aj poštou, s najneskorším dátumom na pečiatke 8. januára", povedala Andrea Devánová z poisťovne Dôvera. Podľa Jany Millerovej zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne takúto možnosť využívajú mnohí poistenci. Koľkí si povinnosť nesplnili, poisťovne môžu vedieť začiatkom budúceho týždňa. Z poisťovne Apollo podľa jej hovorkyne Kornélie Blaškovej odišlo približne 42-tisíc poistencov. "Z pobočiek vieme, že ľudia preukazy vracajú. Zatiaľ neregistrujeme problémy," povedala.
Či každý oneskorenec dostane pokutu, nie je isté. Zákon o zdravotnom poistení hovorí, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ju "môže uložiť", takže to nie je jeho povinnosťou. Ani výška pokuty nemusí byť rovnaká pre všetkých. Úrad pri jej ukladaní "prihliada na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti", hovorí zákon. Hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová povedala, že úrad "má svojimi vnútornými predpismi určené kritériá a posudzuje jednotlivo každý prípad porušenia".
(joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári