vopred regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Následne na zabíjačku príde veterinárna kontrola, ktorá odoberie vzorky a do 24 hodín budú známe výsledky. Je to potrebné kvôli tomu, aby nevznikli problémy so svalovcom, ktorý sa prenáša zo zvierat na ľudí.
Keďže kontroly budú vykonávať veterinári, spýtali sme sa MVDr. Vladimíra Salitorisa, CSc., z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-mesto, ako plnenie zákona bude prebiehať v praxi. "My sme na to pripravení v plnej miere. Ešte upovedomíme samosprávy, aby občanov o tomto zákone informovali. Buď všeobecne záväzným nariadením alebo iným spôsobom."
Občania, ktorí budú chcieť robiť zabíjačku, budú musieť o tom informovať kompetentných aspoň deň vopred. Stačí aj telefonicky. "Naši veterinári potom zabíjačku skontrolujú. Nám tým nevzniknú žiadne náklady a nevidíme v tom žiaden problém. Občania, ktorí budú zabíjať, nebudú za kontrolu platiť našim štátnym veterinárom. Ak im však príde zabíjačku skontrolovať súkromný veterinár, ktorý má s nami zmluvný vzťah, tak niečo zaplatia."
Koľko, to bude záležať od cenníka, ktorý bude súčasťou vykonávacieho predpisu k zákonu. Ten však ešte nie je známy.
(em)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári