budú môcť ľudia dozvedieť informácie o každej škole, navzájom ich porovnať a zároveň teraz v čase zápisov prvákov vybrať pre dieťa tú najvhodnejšiu.
"Interaktívny portál vznikol v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a je pomôckou pre všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom prichádzajú do kontaktu so základnými školami. Teda riaditelia škôl, učitelia, rodičia a žiaci," povedala nám poverená vedúca Oddelenia školstva na magistráte Helena Jeníková.
Ako dodala, verejnosť sa na portále dozvie všetky informácie, ktoré potrebuje o danej škole vedieť, alebo o tom, čo sa deje v košickom školstve.
Ide o novinku, Košice sú medzi prvými na Slovensku, ktoré niečo také verejnosti ponúkajú.
"Boli zaškolení administrátori na každej škole, ktorí ho na jednotlivých školách spravujú. Začiatkom februára chystáme opätovné preškolenie administrátorov, ale aj riaditeľov škôl. To preto, aby portál žil a boli naň neustále doplňované informácie. Mesto ako zriaďovateľ škôl môže týmto spôsobom promptne komunikovať so školami."
Každá škola tak dostane možnosť dať si na portál informácie o nej, profiláciu, záujmovú činnosť, projekty, ktoré realizuje. Čiže ľudia sa o nej jedným kliknutím dozvedia maximum informácií. Teraz sa blíži zápis do prvých ročníkov ZŠ, rodičia budú vyberať školy a toto je pre nich veľkou a dôležitou pomôckou.
"Dokonca je možné urobiť aj porovnanie medzi jednotlivými školami. Rodičia sa dozvedia, čo ktorá škola ponúka, koľko má žiakov a dokonca i zamestnancov."
Portál umožňuje aj e-learningové učenie, momentálne však ešte táto možnosť nefunguje. V praxi to bude časom vyzerať tak, že učiteľ hocakého predmetu bude môcť zadávať domáce úlohy pomocou portálu, prípadne tam uloží celý výklad učiva.
"Dieťa, ktoré je choré, sa bude môcť doma takýmto spôsobom pripravovať, aby látku nezameškalo."
Je otázkou času, kedy sa na internetovej stránke objaví aj elektronická žiacka knižka pre všetky základné školy v meste. Rodič si bude môcť každý deň pozrieť, z čoho jeho dieťa odpovedalo a aké známky dostalo.
"Samozrejme, údaje budú chránené a každý rodič sa pod 'lištou' príslušnej ZŠ, menom žiaka a heslom dostane k ohodnoteniu."
Prevádzka portálu nestojí nič, jeho zriadenie vyšlo magistrát na 300-tisíc korún. Tie peniaze sa podľa H. Jeníkovej vrátia veľmi rýchlo: "Ide o službu pre všetkých, školy budú pod drobnohľadom a ušetríme aj na poštovnom, lebo komunikácia medzi zriaďovateľom a školami bude prebiehať prostredníctvom internetu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári