poriadku úradu. Na zasadnutie sa totiž prišlo pozrieť okolo 20 občanov a v rámci diskusie potom kričali, navyše väčšinou po rómsky, skoro všetci prítomní. Asi tretina komunikácie na rokovaní prebiehala v rómčine a atmosféra bola hustá aj doslovne, lebo viacerí poslanci i obyvatelia priamo na rokovaní fajčili.
Znovuzvoleného starostu Ladislava Šaňu (RIS) rozladilo niekoľko poslaneckých návrhov, ktoré považoval za zasahovanie nových poslancov, neznalých zákona, do jeho kompetencií. Počas prestávky v rokovaní ich preto vzal na polhodinu do svojej kancelárie, aby im vysvetlil, čo je jeho právomoc a čo ich. "Vyzerá to, že budú musieť mať nejaké školenia," poznamenal.
Poslanec Július Ferčák (ĽS-HZDS) napríklad navrhol doplniť do programu zasadnutia voľbu zástupcu starostu. Šaňa však argumentoval, že právomoc navrhovať spomedzi poslancov kandidáta na zástupcu starostu na schválenie zastupiteľstvu patrí jemu a on teraz nikoho navrhnúť neplánuje.
J. Ferčák sa tiež snažil rozšíriť program o bod, v ktorom by rokovali o miestach koordinátorov aktivačných pracovníkov, so slovami, že poslanci do toho vidia a chcú sa k tomu vyjadriť. Starosta však opäť nesúhlasil a vysvetľoval, že pracovnoprávne vzťahy koordinátorov (tí sú zamestnancami mestskej časti platenými z prostriedkov úradu práce) sú tiež v jeho kompetencii.
Na otázku, prečo nechcel nikoho navrhnúť na miesto zástupcu, starosta odpovedal: "Lebo moji voliči nechcú, aby som mal zástupcu. Keby som totiž niekoho navrhol, poslanci by ho už potom hneď chceli na plný úväzok a to by nás stálo zbytočne veľa peňazí. A keď už je raz zástupca zvolený, už sa potom odtiaľ nedá dostať preč." Nevylúčil však, že v budúcnosti zástupcu navrhne.
Šaňa narážal na to, že posledné štyri roky vykonával funkciu zástupcu starostu Ľudovít Balog (ĽS-HZDS), ktorému dali poslanci plný úväzok a plat okolo 22-tisíc (polovica starostovho). Starosta raz o ňom vyhlásil, že za ten plat nerobí zástupca skoro nič.
"Aj tak sa budeme ďalej snažiť, aby bol zástupca starostu zvolený čo najskôr, a to na polovičný úväzok," povedal nám J. Ferčák a dodal, že poslanci sa ešte nedohodli, kto by mohol byť zástupcom, ale aj on sám by mal záujem.
Poslanci dali starostovi maximálne odmeny k minimálnemu platu
Zastupiteľstvo schválilo starostovi na základe návrhu úradu, aby k 45-tisícovému platu (zákonné minimum) dostával celý tento rok každý mesiac aj maximálnu, 50-percentnú odmenu. "Aj doteraz celé štyri roky som tak dostával. Nechcem, aby ste mi navyšovali základný plat, lebo na to nemáme peniaze, len tú odmenu za to, že tu riešim toľko problémov," vyzval starosta poslancov. Tí si zobrali prestávku a Šaňu si zavolali von. Poslanec Ferčák potom chcel, aby o starostovej odmene rozhodovali až nabudúce.
Šaňa zároveň navrhol, aby kontrolór Dušan Hubinský poberal celý tento rok k 31-tisícovému platu (stanovenému zákonom) i 10-percentnú odmenu. Poslanec Tibor Gábor (Nádej) však žiadal, aby sa ku kontrolórovej odmene vrátili na mimoriadnom zasadnutí. Nakoniec Šaňovu odmenu odklepli a kontrolórovu odložili na neskôr.
Zastupiteľstvo malo pôvodne určiť aj výšku riadnych mesačných odmien, ktoré budú brať poslanci. Na návrh J. Ferčáka však aj túto otázku nechali na budúce stretnutie.
V zastupiteľstve sedia dvaja Milanovia Horváthovia
Smer-SD (5 poslancov): Ján Berko, Róbert Gažik, Milan Horváth, Milan Horváth (sú to len menovci) a Marián Krajňák, ĽS-HZDS (4 poslanci): Július Ferčák, Ondrej Ferčák, Jaroslav Gaži a Ondrej Gaži, Nádej (1): Tibor Gábor, RIS (1): Tibor Žiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári